Kokkutulekud algavad tavaliselt vaikselt ja rahulikult |
Seekordse kokkutuleku jäädvustamine jäi natuke nõrgaks, kuna telefonis ei säilinud kõik tehtud pildid ning mõne õlle iseloomustused jäid mu märkmetes väga minimalistlikuks. Kuna lauas arutleti mitmetel huvitavatel teemadel, siis lihtsalt märkmete tegemiseks üleliia aega ei jäänud. Sellest hoolimata mainin kõik 17 proovitud õlle siinkohal ära.
Ryan - Pumkin coloured pale ale |
Jaanis - Pumkin ale |
Võtsin kaasa ühe järelejäänud IPA, mis oli külmkapis seisnud mitu kuud. Minu õnneks seda õlut väga palju välja ei jõudnud valada. Tegemist oli halvasti säilinud õllega, hapukus ning kõrvalmaitsed domineerisid ning panime pudeli kohe kõrvale. Pruulimisel oli kasutatud ainult Galaxy humalaid, alkoholi sisaldus oli 4,9% ning IBU 50.
2) Ryan - Pumkin coloured pale ale - pale ale
Tegemist oli hea värske ning rohuse aroomiga pale ale stiilis pruulid õllega. Õlle välimus oli klassikaline - kohev ja pehme vahukiht, mille all punakas-pruun peaaegu selge õlu. Maitselt oli õlu mõrkjas-hapukas, kerge kehaga ning veidi vaiguse iseloomuga. Pruulimisel oli kasutatud Ameerika Centennial ning Cascade humalaid, alkoholi sisaldus oli 5,5%
3) Jaanis (Kodupruul) - Pumkin ale
Jaanis oli üks vähestest, kes oli kaasa võtnud teemakohase õlle. Lisaboonusena serveeris ta oma õlut ehtsast kõrvitsast, mis kõrvitsa maitset veelgi tugevndas. Küll kippus kõrvitsa sisse torgatud kraan veidi lekkima aga kõik soovijaid said oma klaasid täidetud. Õlu ise oli hägune, oranžikas ning vähese vahuga. Aroom kõrvitsane, millele lisandus kaneel ning nelk. Õlle maitse oli jällegi kõrvitsane, hapukas ning hästi kergelt mõrkjas.
4) James - Estonian Comedy Club eripruul - pale ale
Meie võõrustaja, Pudeli baari omanik James tõi lauale tema tellimusel valmistatud pale eili stiilis valminud õlle. Tegemist oli heleda, veidi häguse ning kerge vahuga õllega. Aroom oli biskviidine, värske ning puuviljane. Maitses domineeris mõrkjus, lisaks kergelt hapukust. Õlle keha oli kerge ning tundus veidi vesine. Järelmaitse jäi pigem tagasihoidlikuks. Pruulimisel oli kasutatud Centennial, Citra ning Cascade humalaid, alkoholi sisaldus oli 4,6%
Estonian Comedy club eripruu by Lehe |
Erling - The Feast (Maibock) |
Erlingi esimene õlu tol õhtul, mille ette võtsime, oli laager. Õlu oli kenasti selgeks settinud, värvuselt punakas-pruun. Õlle kattis püsimatu ning tagasihoidlik vahukiht. Aroom oli hapukas, piprane ning veidi värske. Õlle maitse oli laagrile omaselt hapukas, humalate mõrkjus oli pigem tagasihoidlik. Linnaste maitse oli tätisa omal kohal. Pruulimisel oli kasutatud Saaz ning Saphir humalaid, alkoholi sisaldus oli 6,5% ning IBU 25.
6) Erling (e.t. brewery) - Thumper - Berliner Weisse
Järgmine Erlingi õlu oli meile juba tuttav septembri kokkutulekust. Nüüdseks oli õlu veidi küpsem ning aroom paranenud. Välimuselt oli õlu tuhmilt helekollakas, kergelt hägune ning vahukiht tagasihoidlik. Aroom oli magus, hapukas, soolane või happeline ning veidi porolooni meenutav. Eelmise korra solgitorule iseloomulikku lõhna enam niiväga polnud. Maitselt meenutas see veidi veini, eriti oma kuivuse ja hapukusega. Natuke meenutas maitse mõnda tahtmatult käärima läinud sööki/jooki. Järelmaitse oli samuti kuiv ja veinine. Kokkuvõttes oli õlu vahepealse ajaga paranenud. Pruulimisel oli kasutatud õige pisut Saphir humalaid, mis andsid IBU väärtuseks 5. Alkoholi oli tagasihoidlikult 4,0%.
7) Erling (e.t. brewery) - Gandhi mate, gandhi - Triple IPA
Ka Erlingi viimase õlle maitsesime kohe ära. Tegemist oli tõelise humalapommiga (nii maitselt kui ka aroomilt) ning saime oma klaasidest eelmise õlle lõhnajäägid kenasti välja. Õlle välimus oli IPA'le kohaselt tumepunakas-pruuni tooniga, hägune ning vähese või puuduliku vahuga. Aroom oli midagi enneolematut, tundus nagu nuusutaks värskelt avatud humalakotti. Aroomis oli tunda tsitruselisi ning puuviljaseid noote. Maitse oli tõsiselt mõrkjas. Kuigi arvutuslikult peaks õlle IBU väärtus olema 300 ringis, siis ilmselt tavainimesed nii ekstreemset mõrudust väga enam ei erista. Lisaks mõrkjusele tasakaalustas maitset magusus. Suus tundus õlu olevat veidi õline. Huvitavalt kombel väga alkoholi maitset tunda polnud, kuigi pärm suutis antud õlle sisse 10,5% puhast alkoholi tekitada. Järelmaitse oli õllel mõrkjas ning värskendav ning jättis kurgu humalaselt teravaks. Pruulimisel oli kasutatud Chinook, Citra, Mosaic, Columbus, El Dorado, Zeus ning Magnum humalaid. Ühtekokku kulus 23L õlle valmistamiseks 1kg humalaid.
Vahepeal oli kogunemine hoo sisse saanud ning tuju kõigil hea |
Kuna mul keldris erilist õllevalikut valmis ei olnud ning ainult ühele vanale IPA pudelile lootma ei tahtnud jääda, siis võtsin kaasa mõned pudelid Steampunki. Olen seda ka varem kokkutulekutele toonud. Seekord oli tegemist antud õlle kolmanda pruuliga, mis oli ühtlasi ka peaprooviks ametlikule pruulile. Seekord olin lisanud rohkem humalaid, mis andsid veidi tugevama aroomi ning mõruduse. Õlu oli punakas-pruuni tooniga, kergelt hägune ning koheva vahukihiga. Aroom oli värske, puuviljane ning veidi tsitruseline. Maitse oli ehk veidi liiga mõru, lisaks kergelt magus-hapukas. Pruulimisel oli kasutatud Magnum, Centennial ning Citra humalaid. Alkoholi sisaldus oli 5,6% ning IBU väärtus 37.
9) Tanel (Kalamaja pruulikoda) - Kawe - Dry stout
Tanel oli teinud jõuludeks ühe tumeda õlle, millele andis iseloomu suitsetatud oder. Välimuselt oli õlu pruunikas-must ning klaasi valades tekkis vahtu vähevõitu. Aroom oli kohvine, magus ning karamelline. Õlle maitse oli hapukas ning kuiv, lisaks kergelt humalane. Läbi käis ka suitsune nüanss, mida oli täitsa mõnusalt tunda. Õlle keha oli kerge ning järemaitse hapukas. Ise ma polnud kuiva stouti varem proovinud ning antud õlle kohta ütleks, et kuivuse poolest vastas hästi stiilile. Võrreldes teiste magusamate stoutidega oli see vahelduse mõttes täitsa huvitav. Alkoholi sisaldus antud õlles oli 4,4%.
10) Silver (Kalamaja pruulikoda) - Kõrvits ja keelepeks - Pumkin ale
Meie teine kokkutuleku teemasse sobiv õlu tuli Silverilt. Välimuselt erines antud õlu üpris palju Jaanise kõrvitsaõllest. Silveri õlu oli selgem, endiselt punakas-pruuni tooniga ning vähese vahuga. Aroom oli magus, kaneeline ning puuviljane. Õlle maitse oli mõrkjas ning humalane, kõrvitsa maitset oli vähe. Lisaks tundus õlu veidi kuiv ning ka järelmaitse oli pigem hapukas ning püsis suus kaua. Pruulimisel oli kasutatud Magnum ning Fuggles humalaid koos kõrvitsa ning kaneeli lisandiga. Alkoholi sisaldus oli 7% ning IBU väärtus 28.
Tanel - Kawe (Dry stout) |
Mart - Benny (Scotch ale) |
11) Mart (Aespan kodupruul) - Benny - Scotch ale
Mart oli seekord kaasa võtnud erilistes pudelites veidi erineva õlle. Välimuselt pruunikas, pigem tuhm ning vähese vahuga õlu oli valmistatud Šhoti eili retsepti järgi. Aroom oli maalähedane, magus ning veidi linnaseline. Maitselt oli õlu hapukas, lisaks humalaselt mõrkjas-magus. Suus tundus õlu veidi vesine ning kerge. Järelmaitse oli hapukas. Üldiselt tundus antud õlu hea, veidi oleks tahtnud tugevamat keha tunda. Pruulimisel oli kasutatud East Kent Goldings humalaid, mis andsid kokku IBU väärtuseks 29. Alkoholi sisalduseks oli 5,3%.
12) Hans (Prüülike pruulikoda) - Cristobal - American Amber ale
Kui viimasel kokkutulekul tõi Hans kaasa mitu erinevat tumedat õlut, siis seekord oli midagi veidi heledamat. Õlle värvus oli tumepunakas-pruun. Aroom oli kohvine, karamelline ning veidi soojast käärimisest tingitult estrine. Maitselt oli õlu mõrkjas-hapu, humalane ning veidi meenutas puitu. Järelmaitse oli pigem hapukas ning kuiv. Pruulimisel oli kasutatud Magnum ning Williamette humalaid, mis andsid mõruduseks 24 IBU. Alkoholi oli õllest 5,3%.
13) Mart (Bruulog) - Belgian IPA
Meie kokkutulekul osales ka teine Mart, kes oli kaasa võtnud IPA. Värvuselt punakas-pruun ning koheva ning püsiva vahuga õlle aroom oli värske, magus, linnaseline ning karamelline. Maitse oli IPA'le omaselt mõrkjas ning veidi rohune. Lisaks käis keelelt läbi kerge hapukus. Järelmaitse oli suus väga püsiv ning tundus peamiselt mõrkjas. Pruulimisel oli kasutatud Citra, Centennial ning Chinook humalaid, mis kõik lisati virde jahtumise ajal 80 kraadi juures. Õlle alkoholi sisalduseks oli 5,9%
14) Ants (Tanker) - Trouble IPA - India Pale ale
Ants oli oma keldist välja kaevanud mingi vanema pruuli ning kui õigesti mäletan, peaks olema see pruulitud kevadel. Klaasis oli õlu koheva vahu all, õlle värvus punakas-pruun, kergelt hägune ning tuhm. Õlle aroom oli lilleline, värske, piprane ning meeldivalt intensiivne. Maitse oli samuti piprane, lisaks tavapärasele hapukas-mõrkjusele. Maitses oli tunda ka veidi alkoholi. Järelmaitse oli õllel kuiv ning alkoholine. Kokkuvõttes oli tegemsit veidi teistsuguse IPA'ga ning lisaks humalate mõrkjusele võis tunda vürtsikust ning pipart, mis pärines pruulimisel lisatud nelgist ning mustast piprast. Alkoholi sisaldus oli antud õlles 8,0%.
Tundmatu õlu (äkki Hansu Cristobal?) |
Kalamaja pruulikoda - Ameeripa (IPA) |
Lisaks eilile oli Ryan valmis saanud päris korraliku stoudi. Välimuselt oli õlu tume must, mida kattis prunikas vaht. Aroom oli intentsiivselt kohvine. Maitse oli hapukas-mõrkjas, mis tulenes peamiselt kohvist. Õlle keha tundus kerge ning järelmaitse oli hapukas ning veidi kuiv. Pruulimisel oli kasutatud Target ning Sterling humalaid. Kääritustünni oli lisatud 300g kohviube. Alkoholi sisaldus oli õlles tagasihoidlikud 4,5%.
16) Mart (Bruulog) - Black Mama seeriast midagi - Imperial Milk stout
Mart oli lisaks IPA'le kaasa võtnud ka ühe suhteliselt toore stoudi. Välimuselt oli õlu musta tooniga ning pruunika vahuga. Aroom oli piimane ning toores. Ka maitse oli magus, laktoosine ning toorevõitu. Rohkem infot mul selle work in progress õlle kohta hetkel pole. Loodetavasti saame seda mõnel tulevasel kokkutulekul proovida, kui ta oma aja on ära istunud (riiulil/kapis seisnud).
17) Silver/Tanel (Kalamaja pruulikoda) - Ameeripa - IPA
Õhtu lõpetasime ühe IPA'ga, mis pärines Kalamaja pruulikojast. Õlle värvus oli kuldne-pruunikas, seda kattis tagasihoidlik vahukiht. Aroom oli magus, veidi pärmine, karamelline, värske ning lilleline. Õlle maitse oli mõrkjas ning värskendav, veidi vaigune. Järelmaitse oli samuti mõrkjas ning õlles tundus olevat gaasi alla keskmise. Pruulimisel oli kasutatud Centennial ning Cascade humalaid, mis andsid mõruduseks igati sobilikud 60 IBU. Alkoholi sisaldus oli õlles 7,4%.
Õhtu lõpuks oli laud kaetud tühjade pudelitega ning toimus aktiivne suhtlemine kaaspruulijatega |
No comments:
Post a Comment