Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Tuesday, October 28, 2014

XL (40.) pruul - Steampunk Evolution (2)

Meskimiseks kõik valmis
Pärast eelmist Steampunk Evolutioni pruuli tundus, et õlle retsept on peaaegu valmis saamas. Mõtlesin teha veel ühe katsetuse rohkemate humalatega, et pisut suurendada mõrudust ning anda intensiivsem aroom. Seega võtsin ette juba tuttava retsepti ning suurendasin veidi humalate koguseid:
  • Pilsner linnased
  • Vienna linnased
  • Crystal 100 linnased
  • Carapale linnased
  • Magnum humalad
  • Cententennial humalad
  • Citra humalad
  • Saflager S-23 pärm
Meskimine
Meskimine möödus edukalt 40L vees temperatuuril 68˚C. Kogu õlle valmistamine toimus õues ning sel päeval oli mind õnnistatud sooja päikesega. Meski ajal õnnestus hoida temperatuuri väga stabiilsena ning ise jäin meskimisega väga rahule.

Pärast linnaste potist eemaldamist jäi sinna 31L vedelikku. Loputamist teostasin rahulikult ning lasin kuumal veel vaikselt läbi linnaste imbuda. Enne keedu algust valasin loputamise tulemusena saadud meski potti juurde ning keetu alustasin 50L'ga. Keedu ajal lisasin planeeritud humalad kolmes osas:
  • 60 min - Magnum
  • 20 min - Centennial
  • 5 min - Citra
Vahutamine enne keedu algust
Keedu lõpuosas sisestasin potti vasest spiraaljahuti, et see desinfitseerida. Jahutamine läks nagu ikka, veidi vaevaliselt. Seekord lõpetasin jahutamise 24˚C juures. Kuna käärimiseks olin välja vaadanud jahedama, 16,5˚C õhutemperatuuriga ruumi, siis plaanide kohaselt pidi seal virre õigele temperatuurile maha jahtuma. Enne pärmi lisamist mõõtsin virde tiheduseks 1,056 ning temperatuuriks 22˚C.  

Aktiivselt kääris virre veidi alla kahe nädala. Kuna tegemist oli palju, siis villima jõudsin hakata alles 20ndal päeval. Vahepeal peale õhuluku mulksumine muid parameetreid ei jälginud. Villimise ajaks oli tihedus langenud 1.015'ni ning ilmselt oli see püsinud stabiilsena juba nii mõnedki päevad. Seega õlle kanguseks sain arvutuse teel 5,6%, mis antud õlle puhul oli vägagi optimaalne.

Suurema keeduajal tekkinud sette püüdsin sõela abil kinni
Villimiseks kulus 129 väikest 0,33L pudelit ning viimase osa õllest villisin nelja 0,5L pudelisse. Pärast seda oli kogu mu väikeste tühjade pudelite laoseis tühi ning järgnevate pruulide jaoks on vaja midagi välja mõelda. 

Toasoojas sai õlu piisavalt karboniseeritud umbes 10ne päevaga. Lisaks settis selle aja jooksul õlu kenasti selgeks. Pärast siltide kleepimist viisin pudelid tagasi keldrisse laagerduma ning tarbimist ootama. Antud pruuli tulemusest saab lugeda paari nädala jooksul.
Kääritustünni jõudis kergelt sogane, kuid hästi lõhnav virre


No comments:

Post a Comment