Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Friday, November 21, 2014

XLI (41.) pruul - Rudolph (stout)

Uus meskitünn vasakul
Juba sügise algul võtsin plaani jõuludeks üks korralik pühadeõlu valmis pruulida. Kuidagi kippus see plaan venima ning alles oktoobri keskel muutus asi konkreetsemaks. Natuke oli viivituse põhjuseks ka vahepealne pruulimisvarustuse täiendamine meskipoti näol. Otsustasin edasi liikuda kotis meskimisest (BIAB) kahe poti süsteemile. See lahendus peaks olema mugavam ning loodetavasti ka efektiivsem. Allpool on pikemalt juttu uue süsteemi kasutamisest.

Õlle algkomponendid
Jõuluõlle retsepti valimiseks kulus tavapärasest veidi kauem aega. Soovisin valmistada midagi erilist ja olin nõus katsetama ning piire nihutama rohkem kui tavaliselt. Pruulimiseks vajalikke algaineid oli palju. Pruulimispoest sain tavapärased linnased, pärmi ning humala. Ülejäänud komponendid leidsin hästivarustatud toidupoest. Pruuliõhtu alustuseks kogusin kõik kokku lauale:
Meskimise ajal temperatuuri tõstmine

  • Pale ale linnased
  • Crystal50 linnased
  • Black linnased
  • Šhokolaadilinnased
  • Kaerahelbed
  • Target humalad
  • Willamette humalad
  • US-05 pärm
  • Mesi
  • Kaneel
  • Riivitud muskaatpähkel
  • Riivitud ingver
  • Vürts
  • Nelk
  • Riivitud apelsini koored
Õlletegu algas nagu tavaliselt - meskimisega. Kuna meskipotti kasutasin esimest korda, siis esmalt täitsin selle 20L kuuma veega. Seejärel hakkasin lisama tasakesi linnaseid. Kõige lõpuks lisasin kuuma vett, kuni pott sai ääreni täis. Nii sain ka teada poti reaalse mahutavuse - 15kg linnaseid ning 35L vett tundus olevat piiriks. 
Meskimine

Meski alguses kontrollisin veel temperatuuri ning otsustasin seda veidi kuumutada kunagi ammu valmistatud küttekehaagregaadiga. Sain meski temperatuuri kenasti 69˚C'ni tõstetud ning kaane peale pandud. Nüüd algas minujaoks huvitav osa - näha kui palju langeb meski temperatuur uues potis. Kuna välistemperatuur oli üpris jahe, siis iga 20 minuti tagant segasin meski ning kuumutasin veidi. Meski lõpuks oli temperatuur püsinud vahemikus 67-69˚C. 

Meskimisega paralleelselt hakkasin keedupotis kuumutama vett linnaste loputamiseks. Tunniga jõudis külm kraanivesi soojeneda 72˚C'ni. 

Loputamisega tuli välja esimene puudus kahe poti süsteemil. Mul oli keedunõus loputamiseks vajalik kuum
vesi ning samas oli seda potti vaja meski tulemuse kogumiseks.
Tume meski keedunõusse voolamas

Seega valasin kuuma loputusvee kääritusnõusse. Ideaaljuhul võiks kuuma vee jaoks olla kolmas pott, mis minujaoks jääb pigem tulevikku.

Niisiis alustasin meskitünnist vedeliku väljapumpamist keedunõusse. Läbi läbipaistva vooliku jooksis alguses süsimust vedelik. Õige pea avastasin, et linnased hakkavad kuivaks muutuma ning asusin kuuma vett sinna peale valama. Selle tulemusega muutus vedelik voolikus veidi heledamaks, olles endiselt tumepruun. Kokku kulus mul loputamiseks 30L kuuma vett. Keedupotti jõudis seeläbi 50L meski, mida asusin keema ajama.
Loputatud linnased












Šhokolaadi meenutav vaht enne keetu




Enne keemaminekut meenutas potis olev vahutav vedelik šhokolaadikreemi. Niipea, kui virre keema läks, paks vahukiht kadus ja sain hakata lisama humalaid ning muid lisandeid:

  • 60 min - Target (13%)
  • 15 min - Williamette (4,7%)
  • 15 min - Mesi, kaneel, muskaatpähkel, vürts, nelk
Algselt olin plaaninud ka riivitud ingveri ning apelsini koore keedu ajal lisada. Paraku olid nende kausid vaateväljast eemal ning unustasin. Alles keedu lõpus, kui
Keedu ajal lisatud vürtside segu kuhi
jahtusvee jooksma panin, tulid need meelde. Nii ma siis lisasin ingveri ning apelsini koored jahutuse alguses. Ilmselt jääb nii nende panus väiksemaks.

Jahutamine läks ladusalt tänu jahedale välistemperatuurile. Kääritustünnidesse jõudis vastavalt 23L ning 22L virret. Tihedust mõõtes üllatusin veidi negatiivselt. Oodatud kõrge OG (1.074) jäi saavutamata ning selle asemel alustasin kääritamist 1.062 juures. Põhjuseid ma siin kohe välja tuua ei oska, pärast paari järgnevat pruuli, kui endiselt efektiivsus madalaks jääb, uurin asja rohkem. Kindluse mõttes lisasin kumbagi kääritustünni poolteist pakki pärmi, et asi korralikult käärima läheks. 

Virdel lasin rahus pikalt 18˚C juures kärida. 20 päeva hiljem mõõtsin tiheduseks 1.014, mis oli jällegi algselt kavandatust (1.021) veidi mööda. Siin oleks vist aidanud veidi rohkem kõrgemal temperatuuril meskimine. Praegu sain õlle kanguseks arvutades 6,4%. Villimiseks kasutasin 0,5L traatkorgiga ning 0,33L kroonkorgiga pudeleid. Kokku sain karboniseeruma viia 40 suurt ning 74 väikest pudelit. 

Nüüdseks on õlu kenasti valmis ning küpseb pudelis edasi päev-päevalt. Õlut saab juba ka maitsta ning kindlasti on see kohal Käsitööõllede Festivalil 5ndal detsembril. Üritan ka mõned pudelid enda jõululauale jätta. Pruuli tulemuse hindamiseks lasen õllel pudelis veel veidi küpseda.

3 comments:

  1. Õlut saab proovida, kui kirjutada mulle nanopruul@gmail.com. Lisaks tänud paranduse eest, millegipärast ühe lisa 'i'ga tundus õhtul hilja õigem.

    ReplyDelete