Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Sunday, November 23, 2014

XLII (42.) pruul - Troopika (American Pale ale)

Pruulimise laud on terassil üles seatud
Vahelduseks otsustasin taas valmistada ühe veidi humalasema õlle. Mõttes oli juba pikka aega proovida Mosaic humalaid, mida teatakse enamasti ülitugeva aroomi poolest. Seega otsisin netist mõne retsepti ning kohandasin omale sobivaks. Pruulipäeva alguseks oli mul olemas:

  • Pale ale linnased
  • Pilsner linnased
  • Crystal50 linnased
  • Crystal150 linnased
  • Nisulinnased
  • Magnum humalad
  • Cascade humalad
  • Mosaic humalad
  • US-05 pärm

Läbi segatud meski
Antud pruuliga oli tegemist minu teise katsetusega kahe tünni süsteemil. Kõik algas keedunõus meski vee kuumutamisest. Kui see jõudis veidi üle 70˚C, siis hakkasin seda pumpama meskinõusse. Samal ajal segasin vaikselt linnased sisse. Seekord potti päris ääreni ei täitnud ning meski alguseks oli seal 14kg linnaseid koos 32L veega. Meskisin 68˚C juures ühe tunni. Segasin tavaks saanud 20 minutiliste intervallide tagant. Kuumutama pidi meski ainult korra, mistõttu meskimise temperatuur püsis väga ühtlasena.
    Loputatud linnased

    Loputamine läks ka seekord ladusalt. Meskinõu põhjas olev roostevaba survevooliku kest toimis filtrina kenasti ning meski tulemus sai keedupotti ilma probleemideta pumbatud. Loputamiseks kasutasin eelnevalt kuumutatud vett, mida kulus seekord 33L. Selle tulemusena jõudis keedunõusse 50L virret.





    Keema läks kogu kupatus veidi alla tunni ning kohe keedu alguses lisasin esimesed humalad:

    • 60 min - Magnum (14,5%)
    • 10 min - Cascade (6,9%)
    • 10 min - Mosaic (11,4%)
    Aktiivne keemine pärast esimeste humalate lisamist
    Korra tekkis keemise ajal paus, kui lisasin veidi meski vedelikku juurde, mis oli vahepeal linnastest välja nõrgunud. 

    Jahutamiseks kulus pool tundi, pärast mida oli virre jahtunud 23˚C'ni. Virde tünni laskmise ajaks oli mu pruulipäev kestnud alates vee kuumutamisest juba 5 tundi. Mõlemasse kääritustünni jõudis virret umbes-täpselt 23L. Tihedus mõlemast tünnis oli 1.064, mis seekord ületas ühe punkti võrra kalkulaatori pakutut. Seega eelmisel pruulil ilmnenud kehvavõitu efektiivsus seekord mind ei häirinud. Ehk oli eelmine kord tegemist mõne muu möödalaskmisega ning uus pruulivarustus on ikkagi oma ülesannete kõrgusel.

    10ndal päeval tegin mõlemad kääritustünnid lahti ning lisasin dry-hop'i. Kahe tünni vahel jagasin ära 30g Cascade ning 50g Mosaic humalaid. Pärast 14 päeva käärimist oli
    Villimiseks puhastatud pudelid
    virde tihedus langenud 1.015'ni, mis oligi mu lõpp-eesmärk. Valmiva õlle alkoholi sisalduseks arvutasin 6,5%, mis oli õige pisut algselt plaanitust veidi kõrgem (veidi madalama FG tõttu). 

    Kogu pruul läks 0,33L pudelitesse järelkäärima. Pudeleid kulus seekord veidi üle 130ne. Toas hoidsin pudeleid kaks nädalat, et parajalt gaasi tekiks. Juba selle ajaga oli õlu üpris klaariks settinud. Hetkel seisavad pudelid jahedas keldris ning loodetavasti selgineb õlu veelgi. 

    Plaanis on see õlu kaasa võtta Käsitööõllede festivalile kuid enne seda on plaanis ise veidi pikemalt antud pruuli tulemustest kirjutada.



    No comments:

    Post a Comment