Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Monday, November 24, 2014

XLIII (43.) pruul - Kikilips (American wheat beer)

Pruulivarustus õhtuhämaruses
Nii näeb meskitünn seestpoolt välja, roostevaba survevooliku
kest toimib filtrina
Tõuke antud õlle valmistamiseks sain ma ühelt oma fännilt, kes uuris, kas olen ka nisuõlut lähenevale Käsitööõllede festivalile kaasa võtmas. Kuna sobivat õlut mul keldris valmis polnud ning viimasest nisuõlle valmistamisest oli juba tükk aega möödas, otsustasingi midagi valmis teha. Retsepti kokku pannes soovisin seekord valmistada nisuõlle, mis ei oleks klassikaliselt hapukas. Seega sisestasin pruulimise kalkulaatorisse veidi suuremad humalate kogused ning numbriliste näitajate poolest sobis see kõige paremini kokku Ameerika nisuõlle stiiliga. Ega siis midagi, tellisin linnased ära ning panin täpsema pruulimise plaani paika. Ühel tööpäeva õhtul võtsin pruulimise ette ning valmis olin pannud:

  • Nisulinnased
  • Pale ale linnased
  • CaraPlus10 linnased
  • Magnum humalad
  • Cascade humalad
  • Mangove Jack's Bavarian Wheat (M20) pärm
Et pruulimine veidi kiiremini läheks, siis meski vesi oli soojenema pandud paar tundi varem. Kui jõudsin töölt koju, siis vesi praktiliselt kees. Meskinõus segasin keeva vee jaheda kraaniveega ning sain meski alguse temperatuuriks 67,7˚C. Kuna linnaseid oli veidi vähem, siis meskipotti mahtus 40L vett. Seega mesk oli üpris vedel. 

Meskimise ajal ühe korra lisasin veidi soojust ning temperatuur jäi 66,5˚C ning 67,7˚C vahele terve tunni vältel. Linnasete loputamine toimus juba tavapärase
Pärast keetu ei tundu sogane virre kuigi isuäratav
protsessi järgi ning keedu alguseks olin saanud 51L virret.

Keedu ajal lisasin humalad:
  • 60 min - Magnum (14,5%)
  • 15 min - Cascade (6,9%)
  • 1 min - Cascade (6,9%)
Jahutamisele kulutasin seekord veidi üle 15 minuti. Selle ajaga jõudis virre jahtuda kõigest 30˚C'ni. Kuna mul oli vaja tegeleda vahepeal muude asjadega, siis jätsin virde kääritustünnides õhuluku all paariks tunniks välja jahtuma. Pärmi lisamise ajaks oli virre ehk isegi liiga jahe (16˚C). Tiheduseks mõõtsin mõlemas tünnis 1.044, mis tõotas kerget ning lahjat nisuõlut. Käärima jõudis keedu alguses olnud 51st liitritst 44L. 

11 päeva pärast pärmi lisamist oli õhulukk rahunenud ning tihedus kukkunud 1.014'ni. Villimiseks valmistasin esmalt ette 120 väikest 0,33L pudelit. Poole villimise ajal selgus, et ilmselt jääb nendest väheks ning tõin keldrist juurde 0,5L traatkorgiga pudeleid. Kokkuvõttes jätsin tuppa karboniseeruma 118x0,33L ning 10x0,5L pudelit. Paras kogus gaasi tekkis õlle sisse juba 6 päevaga. Praegu seisavad pudelid endiselt toas ning ootavad sildistamist. Niipea kui see on tehtud, viin pudelid keldrisse selginema ning laagerduma. Seega ka pruuli kokkuvõttega läheb veidike veel aega.

No comments:

Post a Comment