Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Tuesday, September 2, 2014

XXXIV pruul - Sir Siider (kontsentraadist)

Siidrikomplekt
Vahepeal jätkasin ka oma katsetusi siidrikontsentraatide vallas. Proovimiseks muretsesin John Bull Country Cider komplekti. Kuna mul kõik kääritustünnid oli parasjagu sel hetkel kasutusel, siis muretsesin ühe uue tünni, millel polnud kraani ega õhulukku. Seega esimese asjana tegin käepärastest vahenditest midagi õhuluku sarnast - läbi kaane vedasin õhutihedalt kummist vooliku, mille vaba ots läks veetopsi.

Kontsentraat, suhkur ja kuum vesi läbi segatud
Kogu komplekti kokku segamine eriti üle 15 minuti ei võtnud. Puhtasse tünni valasin kontsentraadi, suhkru ning veidi kuuma vett. Segasin, kuniks enam suhkruterasid lusika all tunda polnud. Seejärel lisasin külma vett. Kuna mu tünnil mingit skaalat peal polnud, siis lähenesin asjale arvutuslikult:
  • Kontsentraat 1,75kg
  • Suhkur 1kg
  • Kuum vesi - 2L
  • Külm vesi - 18L
Nii lootsin ma kokku saada umbes 22L õunasiidrit. Millegipärast ununes mul ka algtiheduse mõõtmine, seega täpset kangust ei tea keegi, saab vaid oletada tuginedes eelmistele siidrite pruulimiste kogemustele. Tavaliselt 1kg suhkru lisamisega olen saanud OG'ks 1.040, nii võtsin selle ka antud siidri aluseks.

Eesmärk oli valmistada magusapoolne siider ning sobival hetkel käärimine ära katkestada. Siiani olen proovinud siidrite puhul pärmi pastöriseerimise teel tappa kui ka kuiva siidrit magusainega magustada. Eriti hästi ei ole
Külm vesi lisatud ja korralikult läbi segatud
kumbki katse lõppenud. Seekord osutus valituks käärimine lõpetada Campden'iga (kaaliummetabisulfiit ehk E224). 20L vedeliku kohta tuli seda ainult 2g lisada. Kindluse mõttes lisasin ma umbes 3g, nii täpselt kui tavaline köögikaal võimaldas mõõta. Lisaks viisin kääritustünni keldrisse, kus oli veidi jahedam.

Selleks ajaks oli siider jõudnud käärida ainult 6 päeva. Kui ma oleksin rohkem oodanud, saanuks ma tulemuseks palju hapuma siidri. Pärast Campden'i lisamist ootasin veel umbes 36 tundi, peale mida asusin villima. Selleks ajaks oli tihedus 1.014, ehk siidri kohta küllalti kõrge. Tavaliselt kipuvad siidrid käärimise lõpetama 1.004 kandis. Villimise ajal tundus käärimine veel vaikselt veel käivat. Kuna plaanisin siidri KEG'i villida, siis liigse rõhu (käärimisest tekkiva süsihappegaasi) pärast ma ei kartnud. Kogu siider
Pärm tünnis, veidi lastud imbuda
ühte KEG'i (18L) ei mahtunud, nii võtsin abiks veel ühe 5L partykeg'i.

Kui pärm oli 'keemiaga' välja suretatud, siis karboniseerimiseks kasutasin süsihappegaasi. KEG'i gaasi lisamine oli lihtne. 5L väikse tünni puhul pidi veidi leiutama ning kummikorgi sisse ühe ventiili lisama. Mõne päeva jooksul sai siider mõlemas tünnis piisavalt karboniseeritud ning jätsin need keldrisse rahulikult laagerduma/settima. Kas seekord oli tulemuseks magus, parajalt karboniseeritud ning hea maitsega siider, sellest kirjutan siia õigepea.

Käärimine DIY õhuluku all






No comments:

Post a Comment