Seekordse kokkutuleku teemaks oli IPA, mis sai umbes kuu aega tagasi kokku lepitud. Seega pudelis karboniseeritud õlle valmistamise planeerimiseks ning pruulimiseks väga palju aega polnud. Kuid suhteliselt lühikesest etteteatamisajast hoolimata oli seekordse kokkutuleku nn 'stardirivi' väga muljetavaldav. Kokkutuleku alguseks oli laual 15 erinevat IPA't ning lisaks 5 muud stiili õlut, mis olid konservidest valmistatud.
Kuna otsustasime ka parima õlle tol õhtul välja selgitada, siis mõtlesime hindamise võimalikult lihtsaks teha. Selleks palusime kõigil meelde jätta õhtu jooksul kolm parimat maitstud õlut. Õhtu lõpuks kogusime hääled kokku ning enim plusse kogunud õlu tunnistati parimaks.
Enne tulemuse avaldamist vaatame lühidalt üle kõik kohal olnud õlled. Seekord erilist maitsmise järjekorda me ei määranud, alustasime lihtsalt ühest laua otsast.
Esimeseks õlleks oli Mardi 'Old English Bitter' konservist tehtud õlu. Õlle valmistaja arvas, et midagi on seal valesti, kuna ei maitse kõige paremini. Pärast maitsmist pakuti lauas, et see võiks veel seista, mille käigus maitse peaks paranema. Ise ma eriti seda maitsta ei jõudnud, seega maitsest pikemalt kirjutada ei saa. Küll aga tuleb jagada kiidusõnu väga unikaalsete ning käsitsi valmistatud õllepudeli siltide eest.
Teisena võtsime ette IPA, mille olid kaasa võtnud Taavi ning Ryan. Õlle nimeks oli 'Supernova' ning villitud oli see ehk natuke kohatusse Saku siltidega pudelitesse. Klaasi valades tekkis paks ja hele vahukiht. Õlu oli punakas-pruuni tooniga ning pigem hägune. Aroomis oli tunda värskust ja puuviljast. Maitse poolest oli õlu esmalt mõru ja murune, millele järgnes rohkem hapukust. Järelmaitse jäi samuti hapukaks. Gaase oli õlles piisavalt, ehk üle keskmise veidike.
ABV: 6,8%
IBU: 115
Humalad: Amarillo, Citra (kokku 300g/30L õlle kohta)
Kolmandaks avasime samuti Taavi ning Ryani poolt kaasa võetud 'Dark Matter' tumeda IPA. Seekord oli pudel saanud asjakohasema kena sildi. Klaasi valades oli õlu tumepruunikas, vaht kergelt kollakas-pruun. Vahtu oli piisavalt ja püsis hästi. Aroom oli suitsune, magus ning oli tunda IPA'le iseloomulikku värskust (tsitruseline ja lilleline). Maitse oli esmalt magus-hapukas, millele järgnes tugevam mõrudus. Järelmaitses jäi suhu mõrkjas-hapukus toon.
ABV: 6,4%
IBU: 114
Humalad: Cascade, Simcoe, Zeus
Pärm: US-05
Neljandaks võtsime ette
Tanker pruulikoja (Ants) 'Valge rukki IPA'. Õlu oli helekollane ning hägune. Klaasi valades tekkis keha kohev vahukiht, mis paraku väga kaua ei püsinud. Aroom oli intensiivne, hapukas ja meenutas midagi Belgiast. Maitse poolest oli õlu magusalt mõru. Pigem oli maitse linnaseline ning humal jäänud tahaplaanile. Järelmaitse oli hapukas. Igaljuhul oli õlu huvitav ning teistest heas mõttes erinev.
Õllest on hea ja täpsema
ülevaate kirjutanud ka Karmo.
ABV: 4,8%
Viiendaks õlleks oli samuti
Tanker pruulikojast tulnud 'Muhe rüübe'. Tegemist oli double IPA'ga ning vaatamate leebele nimele üpris kange murdja. Pruulimsel oli
dry-hop'i käigus lisatud musta pipart. Pudelit avades selgus, et õlu on veidike ülekarboniseerunud. Nii jõudiski klaasi natuke õlut koos suure, paksu ja koheva vahumütsiga, mis püsis hästi. Õlle värvus oli midagi kuldset, punaka tooniga. Õlle aroom oli intensiivne, veidike alkoholine, piprane ning ehk ka lagritane. Maitses tuli esmalt välja vürtsikus ning mõrudus. Vahepeal käis kergelt läbi ka vihjeid magususest (või minu maitsemeeled petsid mind). Järelmaitse on mõrkjas ning kuiv.
ABV: 8,6%
IBU: 100
Kuuendaks võtsime ette Sergey ning Romani valmistatud IPA, millel nimeks lihtsalt 'Goblin'. Õlu oli pruunikat värvi, gaseeritud keskmiselt, kuid vaht hästi püsida ei tahtnud. Aroom oli brown ale'i meenutav karamelline ning magus, kohati ka lilleline. Maitses oli esmalt tunda hapukust, millele järgnes keskpärane mõrudus. Järelmaitse oli jällegi pigem hapukas.
ABV: 5,5%
IBU: 50-60
Humalad: East Kent Goldings, Fuggles, Cascade ja Celeia
Romani ja Sergey järgmine õlu oli järjekorras juba seitsmes. Õlle nimeks oli '2 Punks'. Klaasis oli õlu väga selge, punakas-kuldse tooniga. Vaht oli pehme ning püsis keskpäraselt. Üle keskmise intensiivsusega aroom oli värske, lilleline, puuviljane ja natuke ehk magus. Maitse oli hapukas-mõru ning pisut magus. Tunda oli ka veidike alkoholi. Järelmaitse oli samuti hapukas-mõru.
ABV: 6,8%
IBU: 51
Humalad: Citra, Galena, Amarillo (
dry-hop)
Kahekas õlu oli jällegi Romani ja Sergey pruulikojast pärit. Tumeda IPA nimeks oli 'Pitch Black'. Klaasis oli tumepruun ja pigem läbipaistmatu õlu koheva, pruunika ning hästipüsiva vahukihi all. Aroom oli intensiivselt värske ning lilleline. Maitses domineeris minuarust hapukas-magusus ning mõrudus jõudis kohale natuke hiljem. Järelmaitse oli mõrkjas-hapu. Õlle keha tundus mulle olevat veidike alla keskmise.
ABV: ~6%
IBU: 60-70
Humalad: Cascade, Centennial
Ühekandana avasime veel ühe Sergey ning Romani valmistatud õlle. Seekord oli õlle nimeks '90 minutes IPA'. Klaasis tundus õlu olevat hägune, pruunikas-punase tooniga. Välja valades tekkis kena vahukiht, mis paraku hästi ei püsinud. Aroomi poolest oli tunda magusust, tsitruselist ning natuke ka alkoholi. Maitse oli peamiselt mõru, sekka natuke magusust. Ka alkoholi oli tunda maitsest, mis jäi kumama ka järelmaitses.
ABV: ~8%
IBU: 90-100
Humalad: Galaxy, Simcoe, El Dorado
Kümnes maitsmise järjekorras oli Alari (Köstrioja pruulikoda) 'Amarillo IPA'. Värvuselt oli õlu punakas-pruun ning veidike hägune. Vaht püsis hästi ning oli õrnalt kollaka tooniga. Õlle aroom oli tugev, värske, lilleline ja natuke magus. Maitses oli esmalt tunda mõrudust, millele järgneb hapukas-magus. Järelmaitse jääb pigem hapuks ja veidike kuivaks. Keha tundus olevat üle keskmise.
ABV: 6,2%
IBU: 51,8
Humalad: Amarillo
Priidu (Kuwalda pruulikoda) 'Citra IPA' oli järjekorras üheteistkümnes. Õlu oli pudelis seisnud umbes 5 kuud. Sellest lähtuvalt oli õlu klaasis väga selge, hele pruunikas-punase tooniga. Vaht oli korralik, värvuselt kergelt pruunikas-kollane ja püsis hästi. Lõhn oli magusapoolne, värske ja puuviljane (tsitruselised). Maitses domineeris mõrudus ja õlu tundus kuiv. Järelmaitse oli samuti kuiv kuid mõruduse asemel hapukas. Keha oli üpris kerge.
ABV: 5,7%
IBU: 57
Humalad: Citra
Kaheteistkümnes õlu oli minu '
Elementaarne IPA'. Välja valades tekkis tagasihoidlik vahukiht, mis ei püsinud eriti hästi. Karboniseeritus oli keskpärane või natuke alla selle. Õlle värvus oli hele punakas-pruun ning hästi läbi ei paistnud. Õlu oli pudelisse villitud 2,5 nädalat enne kokkutulekut ning ilmselt ei jõudnud õlu jahedas piisavalt settida. Aroom oli õllel värske ja tsitruseline ning veidi üle keskmise intensiivsusega. Maitses oli esmalt tunda mõrudust, mis meenutas vaiku. Esmamaitsele järgneb hapukus ja kerge magusus (karamelli meenutav). Järelmaitse on hapukas ja mõru. Enne kokkutulekut oma õlut proovides tundus, et maitsed on kenasti tasakaalus. Kokkutulekul sain oma arvamusele kinnituse ka teistelt.
ABV: 5,6%
IBU: 58
Humalad: Citra
Kolmeteistkümnendana avasime Mardi Inglise stiilis IPA 'India Pole Ameerika'. Klaasis oli õlu hägune, punakas-pruuni tooniga. Vaht hästi tekkida ega püsida ei tahtnud. Aroomis domineeris värskus ja lillelisus. Maitse oli mõrkjalt hapukas ning magus. Järelmaitse tundus mulle kuivapoolne. Õlle keha tundus olevat veidike vesine.
ABV: 5,4%
IBU: 49
Humalad: East Kend Goldings
Neljateistkümnendana oli järjekorras Mardi teine õlu 'iPA', mis oli valmistatud Ameerika IPA stiili järgi. See oli eelmisest Inglise stiilis IPA'st heledam ja pigem kuldse tooniga. Gaseerituse tase oli keskmine, kuid vaht hästi ei püsinud. Aroom oli intensiivne ja meenutas värskeid lilli ja natuke teravust. Maitses domineeris mõrudus, millele lõpuks lisandus veidike hapukust. Järelmaitse oli mõruduse ja hapukuse segu. Õlle keha tundus mulle olevat üle keskmise.
ABV: 5,55%
IBU: 55
Humalad: Amarillo, Magnum
Järjekorras viieteistkümnes oli Erlingi 'Gateway IPA'. Klaasis oli õlu helekuldse tooniga ja kenasti läbipaistev. Välja valades tekkis kena vahukiht, mis väga kaua püsida ei tahtnud. Keskpärase intensiivsusega aroomis meenutas miski hapukus ning tsitruselist. Maitse oli enamasti mõrkjas ning natuke hapukas. Järelmaitse oli pigem jällegi mõru. Keha tundus olevat nõrgapoolne.
ABV: 4,8%
IBU: 45
Humalad: Mosaic, Cascade, Selena
Pärm: T-58
Erling oli kaasa võtnud ka teise IPA, mis oli järjekorras kuueteistkümnes ning nimeks 'Mosaic IPA'. Välimuselt oli õlu tumepunakas ning ei paistnud eriti läbi. Vahukiht oli kena ja püsis hästi. Aroom oli värskendav, magus ja puuviljane. Maitse oli esmalt hapukas, millele järgnes mõrudus. Ütleks, et IBU number ennustas suuremat mõrudust, kui maitsest tunda oli (või olid maitsemeeled juba eelneva 15 humalase õllega harjunud). Järelmaitse oli pigem hapukas. Õlle keha tundus mulle hea, üle keskmise tugevusega.
ABV: 7%
IBU: 70
Humalad: Galena, Cascade, Mosaic, Topaz (
dry-hop 100g/19L õlle kohta)
Lõpuks jõudsime viimaste õlledeni, mis olid järjekorras 17-20. Kõik õlled olid valmistatud konservidest ning autoriks Priit. Kuna igat õlut oli üks pudel, siis sain neid ainult põgusalt maitsta. Lisaks ei õnnestunud ühest õllest pilti teha. Valikus oli:
- Coopers Cerveza + paranduskomplekt
- Admiral Nelson Revenge
- Brewferm Tripple
- Krahv Olaf
Pärast eelnevaid all-grain õllesid tundusid konservidest õlled natuke vesised ja hapukad. Kuid sellest hoolimata erinesid õlled suurtootjate omadest ning olid isikupärasemad. Ma usun, et kui Priit oleks igast eksemplarist rohkem pudeleid kaasa võtnud, oleks kõik ära joodud.
Nagu ka ennist mainisin, tahtsime välja selgitada parima IPA. Pärast degusteermise ringi lõppu rivistasime kõik IPA'd õiges järjekorras lauale, et lihtsam oleks meenutada oma lemmikuid. Hääletamine oli vabas vormis ning keegi oma õllede poolt ei hääletanud. Ma märkisin kõik antud hääled üles ning pingerida kujunes välja järgmiselt:
1)Dark Matter (7 punkti)
2-3) Amarillo IPA (6 punkti)
2-3) Elementaarne IPA (6 punkti)
4-5) 2 Punks (5 punkti)
4-5) Citra IPA (5 punkti)
Hea meel on tõdeda, et iga IPA õllemeister sai mõne oma õlle eest hääli, keegi ei jäänud häälteta (küll aga paar õlut jäid punktideta, kuid see-eest teised sama valmistaja õlled said hääli). Seega kõik õlled olid head ja meeldisid kellegile. Järelikult ollakse õigel teel ning loodetavasti motivatsiooni jagub ka järgmisteks kordadeks.
Kokkuvõttes võib kokkutuleku väga õnnestunuks lugeda. Seltskond oli suurepärane, hulganisti sai kogemusi ning nõuandeid omavahel jagatud. Sai tutvutud uute osalejatega, keda loodame ka järgmine kord näha. Kuna õllesid oli palju, siis degusteermise tempo oli ehk veidike liiga kiire. Mul oli märkmete tegemisega veidike raskusi ning õlle aroomid ja maitsed kippusid segunema. Järgmine kord on plaanis ette võtta natuke mahedamad Amber Ale'd.
Lõpetuseks veel mõned pildid:
|
Ülekarboniseerunud õlu, vahutas päris kaua |
|
Näide kuidas humalaid lisada, 90 min jooksul, 10 min intervallidega |
|