- Linnased:
- 5,3kg Pale Ale
- 0,5kg Munich
- 0,23kg Cara Pale
- 0,23kg Crystal 100
- 0,23kg Melanoid
- 1pk (11,5g) Safale S-04 pärm
- 1pk (100g) Citra humalad 11,9%
Samal ajal valmistasin ette ka loputusvee. Kuumutasin selle pliidil väikestes pottides ning valasin kokku kääritusnõusse. Igaks-juhuks varusin umbes 14L vett, et puudu ei tuleks. Loputamine mugavamaks muutmiseks kasutasin kääritusnõu kraani ning voolikut., et ühtlaselt linnaseid kotis loputada (nagu kasutaks aiavoolikut muru kastmiseks). Nii oli mul ühtlane ja aeglane kuuma vee pealevool ning jõudsin samal ajal keedupotis oleva virde kogust mõõta. Eesmärgiks oli keetmist alustada 31L virdega.
Kui linnased olid loputatud, mõõtsin enne keetmist veel potis virde tiheduse - 1.056@20˚C. Loputamise käigus oli virde temperatuur langenud 69˚C'ni, mis peaks olema mu parim saavutus. Seejärel kolisin oma potiga õue, kuna tuppa keetmise ajal tekkivaid humala aroome ei taha. Jahtumise vältimiseks katsin poti uuesti termomatiga. Kuniks virre keema läks, valmistasin ette lisatavad humalad:
- 30g Citra - 60 min keetmist
- 20g Citra - 15 min keetmist
- 20g Citra - 5 min keetmist
Seetõttu valan virde kääritusnõusse läbi sõela, et suurem osa setet kinni püüda. Seekord kontrollisin kaks korda üle kääritusnõu kraani asendi, et vältida eelmine kord juhtunud äpardust, kus umbes 2L virret lihtsalt maha voolas.
Pärast kurnamist ning enne pärmi lisamist oli kääritusnõusse jõudnud kokku 24L virret. Tiheduseks mõõtsin 1.057. Seejärel lisasin pärmi taaskord kuivalt ja lihtsalt. Lasin pärmil imbuda virde sisse, seejärel segasin kõik läbi, panin kaane peale ning kui kääritusnõu oli paika sätitud, lisasin õhuluku koos veega.
Aktiivsem käärimine algas järgmisel päeval ning käib üpris ühtlaselt. Minu eelmise pruuli juures käis sama pärm aktiivselt ainult mõned päevad, seekord mulksus õhulukk aktiivselt peaaegu nädala. Kui käärimine vaibus, lisasin kuivalt kogu ülejäänud Citra humalate paki sisu (~26g) tünni. Õhulukk jätkas uimast mulksumist veel päris pikalt.
Kokku kääris mul antud õlu 2 nädalat, pärast mida FG'ks mõõtsin 1.014. Villisin kogu õlle 0,33L pudelitesse. Kokku täitus 68 pudelit ning seejärel oli vaja ka need sildistada. Peab mainima, et käsitledes korraga üle 50 pudeli, muutub kogu pudeldamise protsess (puhastamine, korkimine, sildistamine jne) üpris rutiinseks ja tüütuks.
Kohe-kohe on pudelid rändamas keldrisse jahedasse selginema ning juba vähem kui 2 nädala pärast on plaanis selle IPA'ga minna kodupruulijate kokkutulekule.
Kui võimalik, siis ma pretendeeriks ka ühele. Eelmised õlled olid väga head. Mu kodukalt leiab millised õlled mul pudelis on. Sealt saaksid endale meelepärase valida kui huvi on.
ReplyDeleteKas see oli sul seal 4 aprilli üritusel kaasas? See punase "kallaku" sildiga?
ReplyDeleteKui jah, siis see oli väga hea. Pretendeeriks pudelile (või 2?), kui võimalik. :)
(mart, see bitteri fän)
Oli tegemist jah sama õllega. Võin paari pudelit täitsa jagada. Kirjuta mulle mailile ala199@hot.ee, suhteleme seal edasi.
Delete