Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Wednesday, April 23, 2014

XVI pruul: Kahvatu Ämber (Amber ale)

Pärast suhteliselt õnnestunud IPA't asusin ettevalmistama järgmiseks kokkutulekuks sobivat õlut - amber ale. Otsisin netist erinevaid retsepte ning silm jäi pidama suhteliselt lihtsal, kuid palju kiidetud retseptil. Kui päris täpne olla, siis õlle stiiliks võiks olla European Amber lager with ale yeast.

Algkomponentideks tuli muretseda:
  • Linnased
    • 2,5kg Pilsner
    • 2,5kg Vienna
    • 1kg Munich
    • 500g Caraplus10 (Caramunichi ja Caravienne asemel)
  • Humalad
    • Tettnang 5,5%
    • Hallertau 3%
  • Pärm US-05
Meskimiseks kasutasin 20L vett ning temperatuuriks valisin ~67˚C. Nagu ikka, nii ka seekord meskisin kotis. Seekord meskisin tavapärase tunni asemel 90 minutit. Pärast seda tõstsin temperatuuri ning loputasin linnaseid kuni keedupotti sain 28L meski. Enne keetu tegin veel kiired mõõtmised ning sain tiheduseks 1.025@65˚C. Kui see teisendada toatemperatuurile, siis on tulemuseks 1.043, mis pole ülemäära palju. Ilmselt on meskimise efektiivsus kehvapoolne, kuigi segasin hoolikalt ja temperatuur oli stabiilne.

Keetsin virret retseptis ettenähtud 70 minutit. Kuniks virre keema läks, kaalusin välja humalad:

  • 30g Tettnang - 60min
  • 20g Hallertau - 30min
  • 30g Hallertau - 10min
Pärast humalate lisamist ning enne keedu lõpetamist asetasin keedupotti jahuti. Ka seekord sai jahuti oma tööga hästi hakkama ja virre jõudis toatemperatuurile umbes veerand tunniga. Keedupotist valasin virde kääritustünni läbi sõela, et vältida liigset humalapuru. Kääritustünnis teostasin taaskord mõõtmised. Virde kogus 20 liitrit, tihedus 1.041 ja temperatuur 21,4˚C. Tavaliselt keetmise käigus suureneb virde tihedus, minul aga vähenes. Siin pole muud põhjendust kui eksimine ühe mõõtmise juures. Imelik.

Igastahes võtan ABV arvutamisel aluseks viimase mõõtmise kääritustünnis. Pärast 9 päeva käärimist mõõtsin uuesti tihedust ning tulemuseks sain 1.010@17,5˚C. See peaks andma alkoholi sisalduseks tagasihoidlikud 4,3%. Ilmselt käärimine hakkas lõppema ning ootasin veel paar päeva (tihedus vahepealt enam ei muutunud). Seejärel villisin õlle pudelitesse: 30x0,33L ja 20x0,5L ning jätsin tuppa karboniseeruma. 2 nädalat hiljem tegin ühe pudeli prooviks lahti, et olla kindel gaasi koguses. Kõik tundus olevat hästi ning sildistasin pudelid ära. Lõpuks viisin kogu batch'i keldrisse settima ja laagerduma. Tulemustest kirjutan õigepea.


 

No comments:

Post a Comment