Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Tuesday, April 14, 2015

Neljas ametlik pruul - Pelgulinna õlu

Pelgulinna õlle algmaterjalid
Lõpetasin oma kolmanda ametliku pruuli kirjatüki sõnadega: "Sellega oli esimene pruulipäev seljataga ning 2 päeva hiljem oli plaanis valmistada teine pruul, millest kirjutan lähemalt järgmistel kordadel".  Nüüd lõpuks annan väikse ülevaate, kuidas möödus teine pruulipäev. Plaanis oli valmistada uus partii populaarsust kogunud Pelgulinna õllest. 

Uut partiid planeerides otsustasin veidi muuta retsepti. Arvesse võtsin igasugust tagasisidet, mida mul õnnestus esimese Pelgulinna õlle partii kohta saada. Kuna alkoholiregister seab mõningad piirangud, siis peamised parameetrid õlle puhul pidin samaks jääma. Veidi sain linnaste hulka suurendada ning lisada rohkem aroomihumalaid keedu lõpuosas, kärpides mõruhumalate hulka keedu alguses. Selle tulemusena jäi mõruduse IBU number samaks, õlle värvuse EBC sihtisin samuti paika, kanguse ABV muutus jäi lubatud hälbe sisse.
Pruulimisel kasutati maitsestamata maisihelbeid
Jahvatamisel on näha erinevate linnaste kerget värvuse vahet















Kokku kulus seekord umbes 150kg linnaseid, mis sarnaselt eelmistele Genikas valmistatud pruulidele jahvatati kahes osas. Erinevalt eelmisest Pelgulinna pruulist toimus seekord meskimine kraadi võrra kõrgemal temperatuuril. Kuna Safale S-04 pärm on meskimise temperatuuri suhtes väga tundlik, siis ei julgenud väga suuri muudatusi teha. 


Meskimine koheva vahukihi all
Keedu ajal lisasime seekord vähem humalaid alguses ning keedu lõpuosas läks potti suurem kogus humalaid, mis peaksid hoidma mõruduse endiselt mõistlikkuse piirides ning tagama parema humalate maitse ning aroomi. Lisaks humalatele lisasime antud õllele omaselt värskelt riivitud sidruni koore.

Pärast jahutamist mõõtsime pruulimisel saavutatud tihedusi ning temperatuure ja üldjoontes võis pruulipäevaga rahule jääda.  

Õlu veetis kääritustünnis 4 nädalat, millest viimased 2 nädalat ta settis madalal temperatuuril. Seekord proovisime pudelisse selgema õlle villida. Selleks segati õlu suhkrusiirupiga kokku teises puhtas tünnis ja sealt omakorda villiti õlu pudelisse.


Seekord toimus käärimine mahutis nr 3
Villimiseks kulus pudeleid seekord täpselt 1908. Kui eelmise partii pudelid sildistasime oma õllelaos, siis seekord otsustasime kõik kohapeal Genikas ära teha. 
Sildistaja töökoht


Sildistama pudelid ühelpool, sildistamismasin keskel ja
sildistatud pudelid kastides esiplaanil

















Vahepealsel ajal oli ka meie ise konstrueeritud sildistamismasin elektrimootori külge saanud. Kuna nanoPruuli õllepudelitel on kaks etiketti, siis sildistamine võttis omajagu aega. Väikse võrdlusena võib välja tuua, et eelmise partii puhul sildistasime ühes tunnis kõigest 10 kasti (pudelid olid pakitud kastidesse, laos võtsime pudelid uuesti kastidest välja, sildistasime ja pakkisime tagasi kastidesse). Seekord võtsime pudeleid otse aluselt, sildistasime ja pakkisime kasti ning tavapäraseks tempoks kujunes 24 kasti tunnis. Seega väike progress on toimunud aga endiselt täisautomaatsete süsteemide vastu ei saa. 

Pärast sildistamist jätsime õlle kastidesse rahulikult seisma ning settima. Praeguseks ajaks on juba esimesed tellimused uue Pelgulinna õllega täidetud ning on aeg taaskord tuleviku poole vaatama hakata.



No comments:

Post a Comment