Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Wednesday, December 31, 2014

Teine ametlik pruul: Pelgulinna õlu

Värskelt riivitud sidruni koor
Koos Steampunk Evolutioniga otsustasin kohe valmistada ka teise ametliku pruuli. Teiseks pruuliks valisin Pelgulinna õlu, mida olin terve suve timminud.

Peaaegu kõik pruulimiseks vajalikud materjalid olid juba eelmisest pruulist Genikas olemas. Ainult värskelt riivitud sidruni koore viisin pruulipäeva hommikul pruulikotta. 40 sidruni riivimine võttis hommikul oma aja ning osutus oodatust veidi kurnavamaks. Riivitud koore mahutasin kahte 2L plastämbrisse ning tuppa jäi hõljuma mahe sidruni aroom.

Pruulikotta jõudes käis juba meskimine. Ka seekord meskiti ning keedeti kahes jaos 300L kaupa. Kuna muud töökohustused nõudsid oma aja, siis tervet pruulipäeva ma Genikas ei veetnud.

Keedutünni kasutati ka lihtsalt vee kuumutamiseks
Hiljem sain teada, et pika päeva õhtuks jõudis õlu kenasti kääritustünni 18˚C juures ning tiheduseks mõõdeti 1.042, mis jäi veidi oodatust madalamaks.  

Vaade meskitünni

















Pudelid lahtiselt alusel
Nädal-kaks hiljem külastasin Genikat, viisin villimiseks korgid sinna ning proovisin valmivaid õllesid. Kui pudelite muretsemine läks valutult tänu Õllenaudile, siis pudelite pakkimiseks vajalike pappkastide tellimusega läks veidi kauem. Kuna villimise aeg jõudis juba kätte, siis paigutati pudelid euroalustele lahtiselt. Hiljem, kui pappkastid olid valmis saanud, käisime Genikas pudeleid pakkimas.

Kokku mahutasin oma kaks pruuli neljale alusele ning kaste tuli kokku 328. Õlu rändas edasi lattu, kus toimus veel järelkäärimine ning karboniseerumine.

Pudeleid pakkides jätsime kastid pealt
lahti, kuna pudeleid oli vaja veel sildistada
Kilesse pakitud alused valmis transpordiks





















Edasi tegelesin mõlema pruuliga korraga ning järgmiseks etapiks oli siltide valmistamine. Sildid disainisin ise Photoshopis ning lõppviimistluse koos trükkimisega jätsin asjatundjate hoolde.

Kokku oli vaja ca 4000 pudelit sildistada ning igale pudelile kaks silti kleepida. Käsitsi kleepides oleks olnud raske silte ühele kõrgusele ja sirgelt kleepida. Siinkohal tuli appi mu isa, kes mõtles välja süsteemi, ehitas/pani kokku masina ning kõige lõpuks aitas ka silte kleepida. Suur-suur tänu selle eest!

Kodukootud sildistamise masin
Sildistamine toimus hubases keldris












Nii saavad sildid pudelile




Valmis pudelid pakitud kastidesse ja väike sildike näitamas,
mis õlu seal sees on
Siltide kleepimise masin sai varustatud ka mootoriga, kuid töö käigus tundus vändaga manuaalselt kerimine mugavam ja täpsem. Siiani on kõik sildid saanud sirgelt pudelile ning kahe sildi vahele jäänud võrdne vahe. Samas, kodukootud masin tundub jäävat oma kiirusega alla kommertsmasinatele, siiani oleme sildistamise  suutlikuseks saavutanud 10 kasti tunnis. Ja kaste on kokku 328...

Tasapisi said aga esimesed kastid ja pudelid seal sees sildistatud ning õllede müük võis alata. Ilmselt sildistame pudeleid veel pikka aega ning vastavalt vajadusele. Praegu aga võib öelda, et nanoPruuli esimesed ametlikud õlled on valmis saanud. Lähiajal plaanin veidi pikemalt kirjutada ka nende pruulide tulemusest ning võrrelda koduste pruulidega, kus kasutasin sama retsepti.

1 comment:

  1. Üliasjalik blogi, paljudele algajatele kuhjaga kindlasti väärt infot - tänud ja jõudu edasisesks! Ainult et edaspidi soovitaksin siiski mõne õppinud graafilise disaineri teenust kasutada...

    ReplyDelete