Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Tuesday, April 7, 2015

XLVI pruul - Panzerfaust (Munich Dunkel)

Keet ja meskimine samaaegselt toimumas
Lõpuks kirjutan oma järgmisest kodusest pruulist, mille võtsin ette paralleelselt Vöötkakk Black Edition'iga. Kui esimene pruul jõudis keetmise faasi, siis puhastasin kiirelt meskinõu ning alustasin uue õlle meskimisega. Kuna mul ei ole eraldi anumat vee kuumutamiseks (HLT), siis teise meski jaoks kuumutasin vee toas pliidil väiksemate pottidega. Kuna mässamist oli palju kahe üheaegse pruuliga, siis pildimaterjali tekkis seekord vähem.

Valmis olid mul pandud ka kõik vajalikud materjalid:

  • Pale ale linnased
  • Melanoidin linnased
  • Crystal malt 100 linnased
  • Šokolaadilinnased
  • Magnum humalad
  • Hallertau humalad
  • Saflager S-23 pärm
Virre kääritustünnis
Meskimisel õnnestus mul hoida temperatuuri vahemikus 69-71˚C. Kuna eelmise pruuli keedu lõpp ning jahutus venisid veidi pikemaks, siis olin sunnitud seekord meskima 90 minutit. Midagi halba selles ei tohiks olla. 

Pärast meski ja linnaste loputamist oli keedunõus umbes 55L virret. Keema läks see umbes tunniga ning selleks ajaks oli kätte jõudnud pime õhtu. Ees oli veel tunnine keet, jahutus ning kogu varustuse puhastamine. Seega õhtu tõotas tulla pikk ning esile hakkasid kerkime kerged kahetsused ambitsioonika plaani suhtes. 

Keedu ajal lisasin humalad väga lihtsa skeemi järgi:
  • 60 min - Magnum (14,5%)
  • 5 min - Hallertau (3,4%)
Käärimas pimedas keldris
Pärast virde jahutamist ning kääritustünnidesse jõudmist sain lõpuks oma selle päeva teise pruuli tulemuslikust hinnata esialgsete näitude põhjal. Käärima läks kokku 47L virret tihedusega 1.064. Retsepti kokku pannes pakkus kalkulaator 65% efektiivsuse juures OG'ks 1.054, seega sarnaselt eelmisele pruulile suutsin meskida jällegi efektiivsemalt. Järgmine kord peaks kalkulaatoris efektiivsust veidi tõstma, et tulemus oleks etteaimatavam.

Kääritustünnid tõstsin keldrisse jahedasse, kuid umbes nädal aega hiljem saabusid külmad ilmad ning koos sellega langes keldris temperatuur natuke liigagi madalaks. Kui pärast kahenädalast keldris käärimist võtsin tiheduse proovi, sain tulemuseks 1.026. Mulle tundus, et käärimine oli kas seisma jäänud või jätkus väga vaevaliselt. Otsustasin mõlemad tünnid tuua toasooja ~18˚C juurde. See lüke tundus aitavat ning õhulukk jätkas mulksumisega.



Pudelid rivistatud villimiseks


Vahepeal möödus aeg kiirelt ning villimiseks leidsin aega alles 4 nädalat pärast õlle keetmist. Selleks ajaks oli tihedus jõudnud oma lõpp-punkti 1.016 juurde. Arvutasin ka alkoholi sisalduse, mis kõigi eelduste kohaselt peaks olema 6,4% ABV. 

Villimiseks kulus 144x0,33L pudelit ning pärast seda oli kahe õlle ühel päeval pruulimise saaga lõplikult läbi. Silte kleepisin pudelitele vastavalt vajadusele ning siiani on mõned pudelid sildistamata. Kuna tegemist on lager õllega, siis jahedas keldris seismine mõjub õllele ainult hästi. Praeguseks on õlu juba üle kahe kuu pudelis seisnud ning varsti kirjutan ka selle pruuli tulemusest lähemalt.

Villimine lõpetatud ja pudelid pakitud kastidesse

No comments:

Post a Comment