Kuna antud ruumi valgustus oli hämaravõitu, siis parimaid pilte telefoniga ei õnnestunud teha. Loodetavasti on pildid piisavalt detailsed, et antud õhtu joogivalik natukenegi meelde tuleks.
Aga nüüd õllede degusteerimisest järjekorras:
2. Harilik Bitter |
1. Publishers Bitter |
1. Mart S. (Kitseküla pruulikoda) - Publishers
Bitter (ABV 3,3%)
Kerge Inglise stiilis bitter, mille aroomis oli tunda magusat karamelli ning lillelisi noote. Linnastest oli kasutatud inglastele omaselt Maris Otter'it. Klaasis oli õlu selge, oranžikas-pruuni tooniga ning pigem tagasihoidliku vahukihiga. Maitses tuli lisaks mõrkjusele välja hapukus, mida saatis kergelt vesine mekk. Suus tundus õlu pehme, alla keskmise karboniseeritusega (kuigi stiili järgi oli ehk veidi palju gaasi) ning keha oli pigem kerge.
2. Erling (E.T. brewery) - Harilik Bitter
Bitter (ABV 3,8%)
Järgmine bitter Maris Otter'ist, kuid mille aroomis jäi värskust veidi väheks ning tagasihoidlikuks. Õlu oli kergelt hägune, pigem kuldse tooniga ning vaht oli minimaalne. Maitses tuli välja peamiselt kuiv hapukus, tunda oli veidi linnaselist magusust ning mõrkjust oli vaevu märgata. Gaasi oli antud õlles stiilile kohaselt vähe, keha tundus kerge ning suus tundus õlu veidi vesine.
3. Nisuunnnoorem |
4. Ehakuma |
3. Sulev (Mikropruul randVEraaŽ) - Nisuunnnoorem
Nisuõlu (ABV 5,2%)
Traditsiooniline nisuõlu, kus pruulimisel oli kasutatud 55% nisulinnaseid kogu grainbill'ist. Aroom oli puuviljaselt magus ja nisulinnastele omaselt veidi hapukas. Klaasis oli õlu hägune, oranžikas-kollase tooniga ning vahukiht oli pehme. Maitses oli esmalt tunda mõrkjas-hapukust. Magusad toonid meenutasid mett ja puuvilju. Suus tundus õlu pehme ja veidi vesine, gaasi oli palju ning keha kergemapoolne.
4. Martin (Rebase) - Ehakuma
Ingveriõlu maltoosast (ABV 5,5%)
Uus kokkutulekul osaleja oli kaasa võtnud oma esimese õlle, mis põhines Rakvere maltoosal. Pruulmeister oli selle läbi keetnud ning lisanud Saaz humalaid ning inverit. Tulemuseks oli õllel üpris intensiivne ingveri aroom, mida täiendasid sidrunilised ja magusat noodid. Õlle värvus oli sügav punakas-pruun, veidi hägune ja kergelt pruunikas vaht katteks. Maitses oli esmalt tunda hapukust, millele järgnes mõrkjus Saaz humalatest. Tunda oli ka ingverit ning üldpildis meenutas õlu Baikali limonaadi veidi. Suus tundus õlu pigem kuiv, keha oli kerge ja järelmaitse hapukas.
5. Väike Praha |
6. Fantaasiavili |
5. Sulev (Mikropruul randVEraaŽ) - Väike Praha
Laager (ABV 5,2%)
Antud õlu oli 100% valmistatud Pilsner linnastest. Millegipärast oli antud pruul ebaõnnestunud ning seda oli tunda nii lõhnast kui ka maitsest. Aroomis tuli välja plastikuline-meditsiiniline-keemiline hapukus. Kui klaasis nägi õlu igati viisakas selge, kollakas ja koheva vahuga välja, siis maitses oli taaskord tunda hapukat ja keemilist imelikku maitset. Suus tundus õlu veidi terav, gaasine ning veidi kuiv.
6. Mart R. (Aespan kodupruul) - Fantaasiavili
American Pale ale (ABV 4,2%)
Pigem tagasihoidliku aroomiga APA, kus oli tunda magusaid, puuviljaseid ja karamellilisi noote. Klaasis oli õlu kenasti selge, oranžikas-pruuni tooniga ning veidi tagasihoidliku vahukihiga. Maitses domineeris pigem hapukus ning mõrkjust jäi veidi väheks. Suus tundus õlu kergelt vesine, kuiv ja kerge kehaga. Järelmaitse oli mõrkjas ning karboniseerituse tase pigem tagasihoidlik. Pruulmeister ise arvas, et villimisämbrisse sai veidi liiga vähe suhkrusiirupit.
7. Opiano |
8. Jaama taga |
7. Priit ja Tarmo - Opiano
Amber ale (ABV 6,2%)
Veel ühed uued kokkutulekul osalejad olid kaasa võtnud 2 omavalmistatud õlut. Esimene neist oli Amber ale, mis lõhnas väga värskelt ja intensiivselt Citra humalate järgi. Värvuselt oli õlu kuld-kollane, mitte amber, nagu stiil võiks vihjata. Vahukiht oli sõrmepaksune ning õlle läbipaistvus keskpärane. Maitses tuli esmalt esile mõrkjus, millele järgnes puuviljaselt magusus. Minuarust olid maitsed selles õlles väga hästi tasakaalus. Õlle keha oli keskpärane ning järelmaitse mõrkjas. Ise pakuks antud õlle stiiliks rohkem American pale ale. Stiilist hoolimata oli tegemist vägagi nauditava õllega.
8. Hans (Prüülike pruulikoda) - Jaama Taga
Spiced ale (ABV 7,5%)
Õlu Jaama Taga sündis pruulmeistri ühe teise pruuli ülejääkidest. Nimelt barley wine'i valmistades jääb linnastesse üldjuhul parajalt suhkruid alles, nii saab neid veel loputada ning valmistada veidi lahjema õlle. Aroom oli parajalt intensiivne, humalane ning piprane. Õlle värvus oli tumepunakas-pruun, üpris selge ning koheva vahukihga. Maitses tuli samuti piprane nüanss välja. lisaks oli tunda karamellilist magusust ning veidi alkoholi. Õlle keha oli tugevamapoolne, järelmaitse mõrkjas-magus.
9. OK time for plan B |
10. Lehvik |
9. Erling (E.T. brewery) - OK time for plan B
India Pale lager (ABV 7,5%)
Juba varemgi on antud õlu meie kokkutulekult läbi käinud. Pruulmeistrile omaselt oli ka seekordne pruul intensiivse värske aroomiga, tsitruseline ning puuviljaselt magus. Klaasis oli õlu kergelt hägune, punakas-pruuni tooniga ning puuduliku vahuga. Maitses tulid välja magusad karamellised ja puuviljased noodid. Lisaks intensiivselt humalate maitse ning mõrkjus. Hapukus jäi pigem tahaplaanile. Õlles oli gaasi vähe ning järelmaitse mõrkjas-hapu.
10. Tanel ja Silver (Kalamaja pruulikoda) - Lehvik
Belgian ale (ABV 7,2%)
Lehvik kujutab endast Leffe Blond klooni, mis oli magusa, linnaselise ning kergelt alkoholise aroomiga. Õlle värvus oli punakas-kuldne, tundus üpris selge ning vähese vahuga. Maitses oli tunda karamellilist magusust ning kerget hapukust. Õlle keha oli keskpärane ning gaasi jäi ehk veidi väheks.
11. Long John |
12. 100,2 |
11. Priit ja Tarmo - Long John
India Pale ale (ABV 7,9%)
Pruulmeistrite neljas pruul sisaldas endas Citra ning Columbus humalaid. Stiilile kohaselt oli aroomis tunda intensiivset värskust, tsitruselisi ning puuviljade noote üldiselt. Värvuselt oli õlu punakas-pruun, pigem hägune ning koheva ja püsiva vahuga. Maitse oli humalaselt värske, minujaoks paraja mõrkjusega. Tunda oli ka linnaste panust maitsesse. Õlle keha oli pigem tugev, järelmaitse mõrkjas ning suus tundus õlu pehme.
12. Sulev (Mikropruul randVEraaŽ) - 100,2
Imperial India Pale ale (ABV 7,3%)
Antud Sulevi pruulil oli taaskord mingi imelik aroomi nüanss, meenutades lauta või naftat. Lisaks oli tunda humalate värskust, mis tungis ninna keskpärase intensiivsusega. Klaasis oli õlu tumepunase tooniga, selge ning koheva vahukihiga. Maitse oli peamiselt hapukas-mõrkjas, veidi puine, kergelt magus ning alkoholine. Keelele jäi ka mingi imelik maitse, millele head võrdlus ei oskagi välja tuua. Järelmaitse oli õllel mõrkjas ning keha üle keskmise.
13. Kaera John |
14. Mint stout |
Oatmeal stout (ABV 4,9%)
Võimalik, et antud õlle degusteerimine jäi meie järjekorras veidi liiga lõppu. Hoolimata eelnevatest humalasematest ning kangematest rüübetest tulid antud õlle nüansid kenasti esile. Aroomis oli tunda magusat, kama, piima, šokolaadi ning linnaseid. Klaasis paistis õlu tume must ning beezika vahuga. Maitses oli tunda hapukust, kakaost mõrkjust, šokolaadi ja veidi kuivust. Kergelt meenutas õlu Guinessi. Õlles jäi ehk gaasi veidi väheks, keha oli keskpärane ning järelmaitse pigem hapukas.
14. Jaanis (Kodupruul) - Mint stout
Imperial stout (ABV 8,3%)
Jaanise õlle degusteerisime viimati kokkutulekul 2013 sügisel. Nüüd, poolteist aastat hiljem oli huvitav sama pruuli uuesti maitsta. Aroomis oli endiselt alles piparmünt, lisaks tuli esile hapukas kirss, kuid üldmuljes oli aroom jäänud tagasihoidlikumaks. Õlu oli klaasis must, vaht kohev ning beežikas. Maitse oli hapukas, kirsine, mündine ning linnaseline. Õlle keha oli veidi üle keskminse, järelmaitse hapukas ning kuivapoolne. Kokkuvõttes tundus, et vahepealse ajaga oli õlu veidi oma karakterit kaotanud.
Nagu nüüd viimastel kokkutulekutel tavaks on saanud, viisime läbi ka hindamise. Seekord oli hindajaid piisavalt ning aritmeetilise keskmise meetod peaks anda hea pildi degusteeritud õlledest. Mõne õlle puhul oli küll vähem hindeid, kuid sellest hoolimata saime üpris usaldusväärse pingerivi. Siinkohal mainiks veel ära, et kui õhtu lõpus tulemusi kokku arvutasime, siis ilmselt tekkis paar viga sisse ning hiljem kodus arvutis Excelis hindeid üle arvutades muutus mõne õlle keskmine hinne. Vabandan siinkohal kõigi ees, kes peavad pettuma.
Seekordses võitjas ei olnud kahtlust ning esikoht küllaltki kõrge 7,86 hindega läks uutele tulijatele õllega Long John. Sümboolse auhinna oli välja pannud Andres, kelle vinnutatud liha käsitööõlledega suurepäraselt kokku sobib.
Järgmine kokkutulek toimub mai teisel reedel ning teemaks on topelt IPA.
Kohtumiseni!
Tere.
ReplyDeleteKrt ma proovin juba mitmendat korda pihta saada kuidas te infot jagate kokkusaamiste kohta. Mul näoraamatut pole. Kui te laagrit hindasite siis kuidagi tuli otsinguga välja kuid nüüd mul see ei õnnestunud. Kas on kusagil see inf ka tavakodanikele kättesaadav.
Kalev
Kalev, vaata pruulimine.ee foorumit. Elustasin seal kokkutulekute teemat ning hakkan vajalikku infot seal regulaarselt uuendama.
DeleteAlar
Tere.
ReplyDeleteKrt ma proovin juba mitmendat korda pihta saada kuidas te infot jagate kokkusaamiste kohta. Mul näoraamatut pole. Kui te laagrit hindasite siis kuidagi tuli otsinguga välja kuid nüüd mul see ei õnnestunud. Kas on kusagil see inf ka tavakodanikele kättesaadav.
Kalev