Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Wednesday, October 9, 2013

Kodupruulijate kokkutulek

Eelmise nädala reedel toimus baaris Pudel kodupruulijate kokkutulek, kus osalesin ka mina. Kokku oli tulnud umbes kakskümmend (kodu)pruulijat. Sõna 'kodu' on sulgudes, kuna minu arusaamist mööda kõik päris kodus oma õlut enam ei valmista. Kohaletulnute seas olid ka mõned suuremad seltskonnad, kes kambaga koos õlut valmistavad. Lisaks minule oli ka üksiküritajaid, kes omaette pruulivad.

Minu osalemine antud üritusel polnud kuigi kindel ning alles viimasel hetkel otsustasin minna. Põhjuseks oli oma valmis toodangu vähesus. Minu viimane pruul oli alles pudelis ning lõpetas toas karboniseerumist. Reedel pärast tööd otsustasin ikkagi minna kokkutulekule ning kleepisin paarile pudelile sildid peale. Kuna minu õlu polnud saanud keldris jahedas selgineda ega laagerduda, siis läksingi teadlikult oma nn 'poolelioleva' õllega kohale.

Kõik osalejad tõid kaasa oma toodangut, vähemalt 4 pudelit. Nii said kõik kokkutulnud üksteise õlleid maitsta ja tulemuste ning valmistamise protsessi üle arutleda.

Kokkutulek algas põgusa tutvumisringiga. Kuna osalejaid oli palju, mulle kõigi nimed kahjuks meelde ei jäänud. Seejärel hakati järjest erinevaid õllesid avama. Igaüks sai oma õllest lühidalt rääkida. Maitsmise järjekord üritati kanguse ning mõruduse järgi paika panna, alustades lahjematest ja lõpetades kangematest. Degusteerimisele tulid ka Põhjala pruulikoja 'Uus maailm', 'Põhjakonn' ja 'barley wine' valdkonnast midagi.

Tundus, et suur enamik kohalolnud pruulijaid villib oma õlle tavaliselt KEG'idesse ning antud üritusele võeti KEG'ist pudelisse ümbervillitud õlu kaasa. Seega enamus õllesid olid selged ja ei pidanud sette pärast pudeli põhjas muretsema.

Üldiselt õlle maitsmisest kirjutades peab mainima, et kõik õlled olid head. Väga levinud oli IPA. Nii oli väga hea mitut erinevat õlut kordamööda maitsta ning võrrelda. Kui peaks mõne maitstud õlle esile tooma, siis kindlasti mainiks ära Põhjala 'Uus maailm', mis oli mõnusalt humalase maitse ning väga intensiivse (meeldiva) aroomiga. Veel jäi mulle eredamalt meelde Vene härrasmeeste IPA, mida oli kaasa toodud mitut variatsioon(?). Murastest pärit härra õlled jäid meelde eelkõige mõnusa mulli ning paraja humalaga. Pildil alumises ääres olevad 1L plastikpudelites õlu oli parajalt tasakaalus ning sobis heaks vahelduseks IPA'dele, õlle autor oli Kalev. Endale tundus, et kõige nõrgem õlu oli just minu oma - hägune, toore maitsega. Positiivse külje pealt olin ma üks vähestest, kes oma pudelitele värvilised sildid peale kleepinud oli.

Pärast õllede ükshaaval maitsmist jätkus õlleteemaline jutt terve õhtu. Jutu kõrvale jätkus õlut ka pärast ametliku osa lõppu. Kuna seltskonnas oli inimesi erinevatest rahvustest, siis lauas kõlas lisaks eesti keelele ja vene ja inglise keeled.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kokku oli tulnud väga mõnus ja tore seltskond, kellega sai oma õllevalmistamise muljeid, tehnoloogiaid ja kogemusi vahetada. Minul, kui algajal pruulijal, oli palju õppida. Minuarust on antud üritusel potentsiaali ning piisavalt rahva huvi, et seda korrata.   

2 comments:

  1. IPA kuidas seda täheühendit lahti seletada.

    ReplyDelete
    Replies
    1. IPA täheühend tuleneb sõnadest India Pale Ale. Põhimõtteliselt on tegemist keskmisest humalasema ale tüüpi õllega ning viimasel ajal on see suurt populaarsust kogunud USA's.

      Lühiülevaate saab siit: http://en.wikipedia.org/wiki/India_Pale_Ale

      Delete