Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Saturday, February 28, 2015

XLV pruul - Vöötkakk Black edtition (brown ale/stout)

Kaerahelbed lisasin meski viimasena
Aastavahetuse paiku oli mul pruulimises suhteliselt vaikne aeg. Seetõttu kippus keldrist õlu otsa saama. Olukorra parandamiseks otsustasin ühel nädalavahetusel pruulida. Kuna olin juba pikka aega üritanud arvutada, kui palju efektiivsem oleks kaks pruuli järjest üksteise otsa teha, siis seekord otsustasin seda proovida. Teoreetiliselt peaks säästma vähemalt tunni, kui ühes potis keedan ja järgmist õlut juba meskin samal ajal. Praktikas on aga veidi keerulisem, kuna kasutan keedupotti ka HLT'na ehk vee soojendamiseks. Seega tuli veidi rohkem mõelda pottide ja kuuma veega majandamise peale. Näiteks osa vett oli vaja keeta toas pliidil.

Nüüd aga minu pruulipäeva juurde. Kui pruulimisvarustus oli ülesseatud ja vesi soojenema pandud, vaatasin üle ja komplekteerisin kokku kõik vajaminevad materjalid:
Mõlemad tünnid kasutuses, parempoolses on Vöötkakk


  • Pale ale linnased
  • Crystal 100 linnased
  • Chocolate linnased
  • Cookie linnased
  • Melanoidin linnased
  • Kaerahelbed
  • Northdown 8,9% humalad
  • Willamette 5,7% humalad
  • Safale US-04 pärm
Soovisin saada veidi toekama kehaga õlut, seega plaan oli meskida 70˚C juures. Toasoojad linnased lisasin 72˚C vette. Meski alguseks oli temperatuur veidi liiga madalale langenud ning 10 minutiga saavutasin taas oma eesmärgiks
Hetk enne keedu algust
seatud temperatuuri. 


Meski ajal püsis temperatuur ühtlane ning tunnike hiljem alustasin kuumutamist. Kui mesk oli jõudnud umbes 76˚C'ni, hakkasin linnaseid vaikselt loputama. Selleks pidin valmis kuumutatud vee valama ajutiselt kääritustünni ning meskinõust hakkasin pumpama meski keedupotti. 

Loputamisest kuni keedu alguseni kulus umbes 30 minutit ning potis oli selleks ajaks 50L vedelikku. Magasin veidi keedu alguse maha ning veidi virret kees üle poti ääre, muutes kõik ümbritseva kleepuvaks ning pruunikaks. 

Jahutasin üpris lühidalt, kuna keedupotti oli tarvis järgmise pruuli jaoks. Pärmi lisamisega ootasin veel kuniks kääritustünnid koos virdega keldris õigele temperatuurile jõuavad. Kummaski kääritustünnis oli 23L virret, tihedusega 
Pärmi sissesegamiseks kasutasin lisatööjõudu
1.056 temperatuuril 19˚C. Kalkulaatori poolt pakutud 1.049 OG sai 65% efektiivsuse juures ületatud tervelt 7 punkti võrra. 

Käärimine toimus kenasti plaanipäraselt temperatuurivahemikus 18,5˚C-20˚C. Kaks nädalat hiljem oli tihedus jäänud pidama 1.018 juures, mis oli kalkulaatori ennustusest 4 punkti võrra kõrgem. Mõnes mõttes oli see hea, kuna õlle kangust väga palju üle 5% ei tahtnud saavutada. Praeguste arvutuste kohaselt peaks lõplik ABV jääma 5,1% juurde. 

Villimiseks kulus 144 0,33L pudelit. Seoses kiirete ja tegusate aegadega viibis pudelite sildistamine õige mitu nädalat. Ka praeguseks on alles väike osa pudelitest sildistatud, kuid esimesed maitseproovid juba tehtud. Algselt planeeritud brown eilist on asi kaugel ning õlu kipub jääma sweet stoudi poole. Täpsema ülevaate ja hinnangu pruuli tulemustest kirjutan lähiajal. Veel on oodata samal päeval läbi viidud teise pruuli kirjeldust. 



No comments:

Post a Comment