Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Tuesday, December 10, 2013

Kodupruulijate 3. kokkutulek

Taas toimus kuu alguses kodupruulijate kokkutulek. Paraku mul oma toodangust midagi uut kaasa polnud võtta, seega läksin kokkutulekule märkmiku ja pastakaga lootuses natuke täpsema ülevaate koostada. Rahvast oli kokku tulnud 10-12 ringis ning laual oli 13 erinevat õlut.

Kuna kokkutuleku ruumis oli hämar, siis telefoniga tehtud piltide kvaliteet paraku eriti kriitikat ei kannata. Järgnevalt üritan iga õlle kohta lühidalt kirjutada ning edasi anda üldiselt lauas kõlanud arvamusi ja kommentaare. Nagu ikka, alustati õllede mekkimist kergematest ja lõpetati stoutide ja porteritega.

1. Sergey - 'Doctor Aybolit' (Doktor Dolittle)






















Esimesena avati Sergey õlu, mis pidi olema hästi kerge. Kuna ma ise vene keelt ei räägi, siis nimi võib olla natuke mööda. Õlle valmistamisel oli kasutatud Dr Rudi humalaid ning IBU jäi 35 kanti. Õlle lõhn oli märkimisväärselt humalane ning rohune, täitsa meeldiv. Õlle värvus oli punaka varjundiga kuldne ning veidi hägune. Gaasi oli keskmiselt ning vaht väga hästi ei püsinud. Maitselt oli õlu hapukas, lisandiks humalate mõrusus. Keha oli suhteliselt lahja ning vesine. Samuti järelmaitse oli tagasihoidlik. Nagu õllemeister ise ütles, sobib õlu hästi teiseks päevaks pohmelli leevendamiseks.


2. Kalev - APA

Järgmisena võtsime ette Kalevi APA. Eelmisel kokkutulekul oli meil lauas sama retsepti järgi valminud õlu ning kuna valmistajale see väga meeldis, tegi ta lihtsalt uue. Et asi natuke teistsugune oleks, sai rohkem humalaid lisatud. Nii saavutati IBU väärtuseks umbkaudu 48. Humalatest kasutati Amarillot, mida dry hopi käigus lisati 2g liitri kohta. Sellest oli tingitud ka üpris intensiivne värske ning lilleline aroom. Värvuselt oli õlu jällegi pigem punaka tooniga. Pudelisse oli õlu pakendatud vahetult enne kokkutulekut ning klaasi valades tekkis kena ja püsiv vaht. Gaasi oli õlles täitsa piisavalt. Õlle maitse kohta valitses lauas peaaegu üksmeel - väga hästi tasakaalus. Õlu oli kergemapoolse kehaga, humalat parajalt ning järelmaitses domineeris kuivuse kõrval samuti humal. Õlle kangus 6,5% ABV maitsest kuidagi välja ei tulnud. Mulle isiklikult maitses juba eelmine Kalevi APA ning seekord uuem versioon rohkema humalaga oli samuti meeltmööda.






3. Raul - Pale ale

Paraku selle õlle puhul õigest pudelist ma pilti ei jõudnud teha, seega laenasin pildi sama õllevalmistaja teisest pruulist (õlu nr 7 allpool). See õlu oli käärinud 6 nädalat ning alles pudelisse villitud. Kahjuks oli seda õlut ainult 2 pudelit toodud ning klaasist pilti teha ei jõudnud. Aroomi poolest meenutas õlu maalähedust ning natuke värskust. Kuna minu ette sattus klaas pudelipõhjast tulnud õllega, siis oli see ürpis hägune. Ka lõhnas oli natuke pärmi tunda. Maitse oli natuke toores veel, domineeris magusus (pudelisse lisatud suhkrust) ning pärm. Järelmaitse oli hapukas. Kahjuks ei olnud gaas veel täielikult pudelis lahustunud. Seega võiks sellele õllele anda veel paar nädalat rahulikku seismist, siis prooviks hea meelega uuesti. Hetkel on raske pudelipõhjast koos settega valatud õlle kohta midagi täpsemat kirjutada. Eriti maitsmise alguse poole (tegemist alles 3nda õllega) soovivad kõik maitsta ning tühje klaase on laual palju, nii võibki mõnda sattuda sete.






4. Ants - 'Vasja 50' IPA (FB Tanker Pruulikoda)






















Edasi jõudis järg IPA kätte. Õlu on valminud Tanker Pruulikojas Antsu käe all. Tegemist on pruulmeistri ühe tuttava 50ndaks juubeliks valminud õllega. Sellest on tingitud ka väga kena ja asjalik silt pudelil. Õlu on karboniseeritud pudelis ning seisnud alates augustist, seega vähene sete jäi kindlalt pudelipõhja ja klaasi ei sattunud. Lõhna poolest panin tähele magusust, kohvi ning humalate värskust. Hiljem nuusutades tajusin lõhnas ka alkoholi, mida peaks olema õlles 7,2% ABV jagu. Õlu oli kenasti selge ning tumepunaka tooniga. Maites domineeris IPA'le kohaselt humal. Õlle keha oli täidlane ning gaasi oli piisavalt. Pärast esmamaitset tajusin ka kohvi ning õrna hapukust. Järelmaitse oli kuivapoolne ning humalane.

5. Õlleühisus 'Linda' -'Tutty frutty' Saison






















Pärast IPA't võtsime ette Saisoni õlleühisuselt Linda. Õlu oli karboniseeritud pudelis umbes 3 kuud tagasi, seega setet õlle sekka väga ei sattunud. Lõhna poolest oli õlu magusapoolne, tunda oli ingverit ning väheses koguses humalaid. Välimuselt oli õlu kuldne ning mõnusa vahuga. Õlut maitstes oli tunda vahu pehmust ning kerge üldmuljega maitset koos lahjemapoolse kehaga. Õlle mõrudus peaks olema 30 IBU kandis, mida maitse tätsa kinnitas. Kuigi õlle kangus jääb 7% ABV kanti, ei ole seda maitsest tunda. Maitse lõpupoole ning järelmaitses domineerib hapukus ning kuivus.


6. Ants - 'Humala laks' IPA (FB Tanker Pruulikoda)






















Edasi liikusime järgmise IPA juurde. Klaasi valades tekkis tumepruunika õlle peale tumedamat tooni vaht, mis püsis kenasti. Aroom oli õllel magus ning humalaid oli vähe tunda. See-eest alkoholi lõhn oli täitsa olemas. 7% ABV annab selleks hea põhjuse. Õlle valmistamisel oli kastutatud kolme sorti humalaid: Citra, Cascade ja Pacific Chain, mis kõik kokku andsid mõruduseks 40 IBU. Õlle maitses tuli esmalt esile hapukas-mõru ja aimata võis ka kohvi. Õlle keha oli tugev ning üldmulje maalähedane. Ehk oleks oodanud humalatest natuke tsitruselisi noote (või mina neid lihtsalt ei tajunud). Järelmaitse oli jällegi humalane ja hapukas ning kohvi andis vaikselt märku.

7. Raul - IPA'ish dark beer






















Järgmisena jätkasime tumedamate IPA laadsete õlledega. Ette võtsime Rauli järgmise pruuli, mis oli pudelis 2-3 kuud seisnud. Sarnaselt eelmisele IPA'le tekkis klaasi valades tumedam vahukiht. Õlu ise oli samuti tumepruunikat tooni. Õlle aroom oli minuarust huvitav, tajusin ära kohvi ning suitsuse nüansi. Hiljem tekkis juurde ka alkoholile iseloomulik lõhn. Kangust oli õllel 6,5% ABV. Valmistamisel oli kasutatud rukki ning karamelli linnaseid ning kääritatud vedela pärmiga. Maitses domineeris pigem hapukus ning pehmus. Humalaid eriti ei olnud tunda, kuigi IBU jäi 36 kanti. Õlle keha oli tugev ning järelmaitse kuivapoolne.


8. Jaanis - 'Tapper' IPA (FB Kodupruul)






















Jätkasime IPA lainel ning võtsime ette Jaanise IPA. Õlu oli vahetult enne kokkutulekut KEG'ist pudelisse ümber villitud ning omanik ei olnud kindel, kas kogu vajalik gaas pudelisse jäi. Klaasi valades tekkis kena vahukiht, mis püsis väga hästi. Õlle värvus oli tugeva punaka tooniga. Lõhna poolest andsid Cascade humalad lillelist ja värsket aroomi, mida oleks võinud ehk isegi rohkem olla. IBU peaks sellel õllel olema umbes 40. Maitses domineeris humal linnaste üle ning oli IPA'le kohaselt humalane. Alkoholi kogus jäi keskmiseks (5,5% ABV). Järelmaitse oli veidi kuiv kuid punkti pani siiski humalatest tulenev mõrudus. Mina ütleks, et tegemist oli puhtatõulise IPA'ga, kus valitses humalate võim nii maitses kui lõhnas.

9. Põhjala - IPA






















IPA'de ringkäigu lõpetasime Põhjala enda versiooniga, mis ei olnud lõplikult veel valmis timmitud (nagu Chris ütles, work in progress). Vahelduseks klaaspudelitele oli Põhjala selle pakendanud veeanumasse, mis mõjus väga soliidselt ning on korduvkasutatav. Klaasis oli õlu helekollane ning hägune. Vahtu oli vähe ning põhjuseks vähene gaseerituse tase. Aroom oli õllel jällegi väga tugev ning värskendav. Kasutatud oli Galaxy ja Stella humalaid, mis andsid mõruduseks 70 IBU. Lõhn oli jahe, värskendav ning lilleline. Maitses domineerisid nii alguses kui ka lõpupoole humalad. Minujaoks ehk isegi natuke liiga palju. Maitse lõpupoole oli tunda ka hapukust, kuid järelmaitse jäi siiski humalane. Alkoholi peaks antud õlles olema hinnanguliselt 7-7,5% ABV, mis on humalate taha hästi ära peidetud.


10. Raul - Belgia Dubbel






















Järgmisena avasime juba Rauli kolmanda kaastatoodud õllesordi, milleks seekord oli Belgia Dubbel. Õlu oli pudelis karboniseeritud ning sellest oli ehk tingitud ka veidi hägune õlle välimus klaasis. Värvus oli õrna punaka tooniga pruunikas-kollane. Vahtu ning gaasi tundus olevat natuke vähe. Lõhn oli humalaselt lilleline. Maitse oli ehk natuke toores, mis seletaks ka vähest gaasi. Juues õlut oli esmalt tunda magusust, mille järgnes midagi piprast, seejärel mõrudus ning lõpuks magusus. Õlle keha oli keskmine ning järelmaitse pigem humalane. Kangus oli õllel 6,5% ABV ning mõrudust 36 IBU.


11. Õlleühisus 'Linda' - Stout






















Edasi läksime tumedate õllede pärusmaale. Ette võtsime õlleühisus 'Linda' stoudi. Õlu oli pudelis poolteist kuud järelkäärinud. Klaasis kattis õlut tihe ning paks pruunikas vahukiht. Õlu ise oli tume ning õrna punaka tooniga. Aroomist oli tunda palju: kohvi, shokolaadi, suitsu, alkoholi ning veelkord kohvi. Õlle valmistamisel oli kasutatud Saaz ja New Zealand Geen Bullet (siin võin eksida!) humalaid, mis andsid IBU'ks 44. Maitses domineeris hapukus, mida oli tunda nii algul ning lõppmaitses. Vahepeale jäi kohvi-shokolaadine ning suitsune mekk. Keha oli keskmiselt tummine ja järelmaitse oli pigem kuiv ning hapukas. Alkoholi sisaldus oli ~6% ABV.


12. Sergey - Stout






















Sergey tõi kohale oma stoudi, mille valmistamisel oli kasutatud ka kaerahelbeid. Klaasis oli õlu stoudile omaselt tume, pruunikat pehmet vahtu parajalt, mis püsis hästi. Lõhn oli sarnaselt eelmisele kohvine ning suitsune, lisandus veel humalate värskus ning alkoholi aroom. ABV jäi selle õlle puhul 6,8% juurde. Humalatest oli kastutatud Noble sorti. Maitses oli esmalt tunda hapukust, millele järgnes magusus ning lõpuks jälle hapu. Keha oli õllel keskmisest tugevam. Humala maitset jäi ehk natuke väheks. Järelmaitse oli hapukas-kuiv ning seal tuli esile kohvi. Kui õlu oli klaasis mõnda aega seisnud ja soojemaks läinud, läks õlle maitse rikkamaks/tugevamaks ning ka lõhn tuli paremini esile. 

13. Põhjala - Porter






















Viimasenda võtsime ette Põhjala Belgia porteri, mis sarnaselt IPA'le oli pakendatud omapärasesse pakendisse. Klaasis tundus olevat tegemist täitsa musta, kohvi sarnase värviga õllega. Ka vaht oli antud kokkutuleku kõige tumedam. Vahukiht oli päris korralik ning püsis normaalselt. Aroomist oli tunda eelkõige kohvi (Keenia kohvi, mida oli valmistamisel lisatud 70g liitri kohta), järgmisena võis tajuda magusust ja karamelli. Õige natuke võis tunda humalate värskust ning alkoholi lõhna. Maitses tuli esmalt esile magusus ning kohvile iseloomulik maitse. Keskelt oli hapukas ning lõpus lisandus eelnevale veel magusus. Humalate maitset oli tunda, kuid õige vähe, sest kohv oli domineerivam. Õlle keha oli tugev ning täidlane. Järelmaitse oli pigem magus ja õrnalt hapukas. Alkoholi sisaldas antud rüübe 6,7% ABV. Tegemist oli tummise ja kohvise õllega ning nagu Põhjala pruulikojast Enn ütles, sobiks hästi hommikukohvi asemele.

Ja nii oligi 13 erinevat õllemarki proovitud ning kõigil tuju hea. Edasi oli valikus kogu Pudeli baari joogimenüü ning juttu jätkus kauemaks. Enne taara kokku korjamist vaatas laualt vastu selline pilt:



Sellega on minu seekorde kokkuvõte läbi. Võrreldes minu eelmise korra kokkuvõttega lisandus natuke rohkem pilte ja üritasin detaile paremini kirja panna. Eks arenguruumi veel on, eriti fotode osas. Üritan ka järgmine kord kohal olla ja mingisuguse reportaaži kokku panna. Seniks aga on oodatud igasugused ettepanekud, kommentaarid ning tähelepanekud võimalikest (fakti)vigadest.


3 comments: