Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Monday, March 9, 2015

Kodupruulijate 16. kokkutulek - Lager beer

Veebruar möödus märkamatult kiiresti ning kätte jõudis uus, märtsikuine kodupruulijate kokkutulek. Seekord oli meie võõrustajaks Hopneri Beer Restaurant, kus meid ootas reserveeritud ruum ning degusteerimiseks sobilikud klaasid. Näljasemad said ka süüa või snäkke tellida, mis muutis degusteerimisõhtu veelgi nauditavamaks.

Kohal oli 9 pruulijat ning laual 11 erinevat õlut, seega tõotas tulla rahulik ning vaiksem üritus. Sarnaselt eelmisele korrale, hindasime ka seekord kõiki õllesid ning õhtu lõpuks selgitasime ka parima õlle välja.

Enne tulemuse välja kuulutamist käin kiirelt läbi kõik maitstud õlled:

1. Sauna session lager
2. Üliõpilaste tee - Pale ale

























1. Tanker - Sauna session (ABV 4,6%) - Lager
Õlle aroom oli värske, kergelt hapukas, veidi puidune ja meenutas sauna, kus just on viheldud. Ilmselt oma osa oli siin pruulimisel kasutatud kasevihtadel, mis oma panuse nii aroomi kui ka maitsesse andsid. Klaasis oli õlu kergelt hägune, kuld-kollase tooniga ning vähese vahuga. Maitse oli mõrkjas, murune ja kergelt hapukas. Järelmaitse oli hapukas, keha kerge ning gaasi vähevõitu.
2. Andres - Üliõpilaste tee (ABV 5,0%) - Pale ale
Aroomist tuli välja värskus, sidrun, lilled ja puuviljane magusus. Koheva vahuga ja kollaka tooniga õlu oli üpris hägune. Maitse oli kenasti tasakaalus ning hapukust täiendas paras kogus mõrkjust. Suus tundus õlu kreemine, järelmaitse oli sidruniline, karboniseerituse tase alla keskmise ning keha keskpärane.

3. Black Irish Mama - Irish Dry stout
4. Esimene Mehhiko - Lager

























3. Mart (Kitseküla pruulikoda) - Black Irish Mama (ABV 4,6%) - Irish Dry stout
Esmalt paistis silma õlle pakend, milleks oli 5L Party keg. Sealt valati õlu kannu, kust omakorda täideti klaase. Õlle aroom oli kohvine, karamelline, magus ja veidi suitsune. Vahukiht oli tagasihoidlik, õlle värvuseks märkisin tumepunaka varjundiga pruun ning tundus olevat selge. Maitse oli hapukas, veidi vesine, puidune, kuiv ning kohvine. Karboniseeritud oli õlu alla keskmise, keha tundus kerge ning järelmaitse kuiv.
4. Sulev - Esimene Mehhiko (ABV 5,5%) - Lager
Õlle aroom andis juba mõista, et midagi on selle pruuliga valesti läinud. Lisaks lillelistele ja värsketele nootidele oli tunda hapukat ja suisa vastikut lõhna. Välimuselt oli õlu helekollane, üpris selge ning vahtu oli vähe. Maitse oli ootamatult magus-hapukas, pigem vesine ning kergelt humalane. Õlle keha oli kerge, karboniseeritud üle keskmise ning järelmaitse mõrkjas-magus.

5. Czech Pilsner
6. Gateway 2.0 - Pale ale

























5. Kalev - Czech Pilsner (6,0%) - Pilsner
Kalevit ennast küll kohal polnud, kuid ta oli restorani jätnud oma armsad väikesed 0,33L plastikpudelid oma pilsneriga. Aroom oli pigem tagasihoidlik, hapukas-magus, rohune ja saialilleline. Klaasis oli õlu kena koheva vahukihi all, mis püsis hästi. Värvus oli kuldne ja selge. Maitses tuli esile mõrkjas-hapukus, tunda oli maalähedaseid humalaid ning ka mõningaid vihjeid puuviljadest. Karboniseeritud oli õlu parajalt ning järelmaitse oli mõrkjas.
6. Erling (E.T. Brewery) - Gateway 2.0 (ABV 6,3%) - Pale ale
Erlingu tõlgendus pale eilist hõlmas seekord 800-900g humalaid, mis olid 'lahustatud' 22L õlles.Tulemuseks oli 50 IBU kanti jääv õlu, mis lõhnas üliintensiivselt sidrunite ja ülejäänud tsitruseliste järgi. Vahukiht oli valge, pehme ja püsiv. Õlle värvus oli kuld-kollane ja kergelt hägune. Maitse oli mõrkjas, lilleline, värske, puuviljane ja kreemine. Karboniseerituse tase oli paras, järelmaitse mõrkjas ja keha kerge.

7. Miss Haizon - Saison
8. Panzerfaust - Munich Dunkel

























7. Silver (Kalamaja pruulikoda) - Miss Haizon (6,5%) - Saison
Õlle aroomist tuli välja ingveri, puuvljaseid, roheliste ürtide kui ka magusaid noote. Mulle jäi veel ninna mingi imelik lõhn, mis meenutas märga pesu nööril kuivamas. Õlle värvus oli tumedam kollane, vahukiht jäi tagasihoidlikuks ning õlu tundus klaasis olevat hägune. Maitses tuli esmalt esile hapukus, millele järgnes magusus. Tunda oli puuvilju, täpsemalt apelsini ning maitse tundus üldjoontes hästi tasakaalus olevat. Järelmaitse oli mõrkjas-hapu, keha keskpärane ning gaasi oli parajalt.
8. Alar (nanoPruul) - Panzerfaust (ABV 6,4%) - Munich Dunkel
Aroom oli pähkline, kakaone ning šokolaadine. Vahukiht oli kerge beežika tooniga ja kohev. Õlle enda värvus oli tumepruun, peaaegu must. Maitse oli magusapoolne, sekka veidi hapukust. Tunda oli pähkleid, ploome ja šokolaadi. Järelmaitse oli veidi hapukas, keha keskpärane ning karboniseeritud alla keskmise.
9. Premonstratensian - Belgian Dubbel
11. Huumus - Black IPA

























9. Sulev - Premonstratensian (ABV 6,6%) - Belgian Dubbel
Aroomis tulid välja magusad, karamellised ja kommised noodid. Õllel puudus peaaegu täielikult vahukiht. Värvuselt oli õlu punakas-pruun ning üpris hägune. Maitse oli magus-mõrkjas, karamelline, puidune, maalähedane ning hästi kergelt alkoholine. Gaasi tundus õlles veidi vähe olevat, järelmaitse oli hapukas-magus ja keha kerge.
10. Erling (E.T. Brewery) - Gateway 3.0 (ABV 7,5%) - IPA
Seda õlut serveeriti ühest suurest pudelist ning minu klaas täideti nii märkamatult, et ma unustasin sellest pilti teha. Õlle aroom oli tsitruseline, värske, hapukas, lilleline ja intensiivne. Välimuselt oli õlu helekollane, hägune ja vahtu vähe. Maitses tuli välja nii mõrkjus kui ka hapukus, tunda võis lilli, tsitruselisi ning üleüldist värskust. Järelmaitse oli mõrkjas-hapukas, gaasi vähevõitu ning keha keskpärane.
11. Sulev - Huumus (ABV 6,5%) - Black IPA
Aroomis tulid esile humalad, šokolaad ja kakao keskpärase intensiivsusega. Klaasis oli õlu musta värvi, beežika ja pehme vahuga. Maitse oli mõrkjas, värske. linnaseline, karamelline, kreemine ning kõrbenud või suitsune. Järelmaitse oli kohvine ning mõrkjas, keha keskmisest tugevam ning gaasi täitsa piisavalt.

Kui kõik õlled said läbi proovitud, siis korjasime kokku hindamislehed. Minu üllatuseks olid kõik seekord järjepidevalt hindeid jaganud ning saime teha hea ja ülevaatliku kokkuvõtte. Iga õlle hinnetest eemaldasime autori enda hinde, mille väärtus oli enamasti '0' (kui oli muu väärtus märgitud, siis koondtabelisse läks ikkagi 0). Kalevi õlle hinnetest me midagi välja ei jätnud ning arvutasime tavapärase aritmeetilise keskmise.



Pärast võitja teatavaks tegemist jätkus õhtu omasoodu. Vaja oli Mardi 5L keg tühjaks saada ning mõned pudelid olid maitsmisest samuti üle jäänud. Erinevaid arutlusteemasid tuli lauas esile mitmeid ning õhtu jätkus veel tunde.

Kokkuvõttes oli seekord õhtu veidi rahulikum, erinevaid õllesid mõistlikus koguses ning kokkutulnud seltskond oli suurepärane. Sai tehtud nalja, kuulda tõsisemaid nõuandeid, viia kurssi Eesti õllemaastikul toimuvaga ning peetud plaane järgmiste kokkutulekute asjus. Kohtumiseni!

No comments:

Post a Comment