Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Monday, July 29, 2013

Kuues pruul: Brewmaker Cider De Luxe

Minult on mitu korda küsitud, et millal ma proovin siidrit ise teha. Kõik minu sõbrad-tuttavad ei ole õlle fännid ning mõned neist austavad siidrit rohkem. Seega otsustasin lõpuks proovida ka siidri valmistamist. Kuna värsket mahla hetkel väga saada ei ole, mõtlesin kõigepealt katsetada maltoosast siidri valmistamist. Kiirelt pruulimisega seotud Eesti veebipoode sirvides leidsin ainult üksikud maltoosakomplektid, millest saab siidrit valmistada. Minu otsus langes Brewmaker'i siidrile, millest peaks tulema pigem kuivapoolne õunasiider.

Siidri ja õlle valmistamine maltoosast on väga sarnased. Kogu protsess on sama, ainult maltoosa koostis ja võib-olla ka pärm on erinevad. Maltoosa purki avades on tunda ilmselgelt õuna mahla meenutavat lõhna. Lisaks on natuke õllele iseloomulikku linnaste/leiva lõhna. Maltoosa ise on punakas-pruun. Pärast maltoosa ja suhkru lisamist läheb kääritusnõusse vesi. Võrreldes õllega tundub siidri maltoosa rohkem vahutavat ning kui olen vee lisamise lõpetanud 24L märgi juures, tundub nagu kääritusnõus oleks õunamahl, mis on värsketest õuntest pressitud. Ka maitse poolest on tunda õunamahla väikse õllese lisandiga. Enne pärmi lisamist mõõdan veel virde tiheduse, OG on mu siidril 1.042.

             1. Maltoosa purgis                     2. Maltoosa suhkruga kääritusnõus            3. Vee lisamine, vahutas mõnusalt

Pärast pärmi lisamist ning õhuluku paigaldamist jätsin siidri 11ks päevaks käärima. Juba nädal pärast käärimist tundub asi vaibumat. Lõplikku tihedust ma ei hakkanudki kaks korda mõõtma, kuna 11ndal päeval saan tulemuseks 1.005, mis minu jaoks tundub küllalt madal, et asuda villimise kallale.

Vahepeal olen saanud oma valdusesse traat- või portselankorgiga (kuidas keegi nimetab) õllepudeleid. Seega pool siidrist villisin 0,5L traatkorgiga pudelitesse. Ülejäänud osa siidrist läks 0,33L pudelitesse. Neid on hea laiali jagada ning maitsmiseks avada. Suhkrut lisasin täpselt õpetuse järgi (jällegi ei erinenud kogused õlle maltoosast) ning loodan, et siider saab piisavalt karboneeritud. Hetkel on siidripudelid mul toas, kuhu plaanin need rahulikult jätta kaheks nädalaks, pärast mida viin need keldrisse jahedasse selginema.

Tulemustest kirjutan siis, kui õige aeg käes.

1 comment:

  1. Hei!
    Ootan tulemuse postitust.
    tuleviku tarvis võin öelda, et ise tegin John Bull Country Cider ja tulemus oli hästi karboniseerunud ja väga kuiv õuna siider. Otsin ise vähe magusamat maitset.

    ReplyDelete