Tere tulemast kõigile!

Siin blogis plaanin ma kajastada oma koduõlle valmistamise katseid ja selle tulemusi. Kindlasti teen ma oma katsetuste ajal vigu, millest kõik õppida võivad. Lisaks, kui on pikem käärimise või laagerdumise periood käsil, jagan vahepalaks internetiavarustest omandatud teoreetilisi teadmisi teiega.

Loodetavasti on minu katsetuste kirjeldused ja muu info abiks koduõlle pruulimisega alustajatele. Kogenumad pruulijad võivad mind kommentaaridega parandada või oma kogemusi jagada.

Kõik, kes soovivad minu toodangut maitsta (vaata 'Minu pruulid' lehele), võta julgelt ühendust.

Alar
nanopruul@gmail.com

Monday, September 10, 2012

Natuke teooriat: Meskimine


Seekord on aeg tutvustada lähemalt meskimise protsessi. Pärast ettevalmistuste tegemist, millest oli juttu siin, algab pruulimise protses meskimisega. Tegemist on sisuliselt jahvatatud linnaste (malt) leotamisega kuumas vees ning hiljem linnaste väljakurnamisega. Pärast meskimist järgneb virde keetmise ja humalate lisamise etapp.


Mis toimub meskimise ajal? Lühidalt, aktiveeritakse meskimise käigus linnaste ensüümid ja seeläbi muundatakse viljas sisalduv tärklis suhkruteks. Suhkruks muundamine toimub erinevate ensüümirühmade puhul kõige efektiivsemalt erinevatel temperatuuridel. Meskimise ajal toimub virdes palju keemilisi muudatusi ja protsesse, näiteks muutub virde pH tase. Nende keemiliste protsesside arusaamine pole väga oluline algajale pruulijale, kuid nende mõistmine aitab õlle maitset paremini kujundada. Hetkel jätan kuiva teooria kirjutamata ja jagan natuke rohkem praktilisi teadmisi.

Kogu meskimise protsessi lõpuks on tärklis muunudnud suhkruks. Seda on lihte joodi abil kontrollida. Virdest peaks võtma väikse koguse testimiseks ja sellele tilgutada peale joodi. Kui tärklis on korralikult suhkruks muundunud, ei tohiks virde proov väga palju värvi muuta. Kui virde värv muutub ainult natuke punakamaks või pruunimaks, on kõik OK. Kui virde näidis muutub mustaks, siis sisaldab see veel palju tärklist.

Meskimist saab teha kahel viisil:
  1. Ühel kindlal temperatuuril 
  2. Kasutades erinevaid temperatuure, et kõik ensüümide rühmad võimalikult efektiivselt suhkruteks muundada

Ühel kindlal temperatuuril meskides lisatakse linnased vette, mis on meskimise temperatuurist natuke kõrgem. Tavaliselt langeb linnaste lisamisel vee temperatuur 5°C-8°C. Linnaseid soovitatakse lisada vette osade kaupa ja pidevalt segades, et ei tekiks klompe. Kogu meskimine toimub tavaliselt temperatuuri vahemikus 65°C-70°C, seega enne linnaste lisamist peaks vee temperatuur olema natuke kõrgem. Madalam meskimise temperatuur, alla 65°C, annab kuivema õlu. Kõrgem meskimise temperatuur, üle 68°C, annab magusama õlle. Algse vee temperatuuri saab täpselt välja arvutada, selle jaoks on olemas ka kalkulaator. Meskimise ajal on eesmärk hoida potis vee temperatuuri stabiilsena. Kui temperatuur kipub langema, siis on mitmeid võimalusi selle tõstmiseks või hoidmiseks:
  • Mässida anuma ümber tekid, et jahtumine toimuks aeglasemalt
  • Asetada anum sooja ahju
  • Kuumutada meskimise potti otse pliidi peal, aeg-ajalt segades, et temperatuur oleks ühtlane
  • Lisada anumasse kuuma vett

Tavaliselt hoitakse linnaseid soojas vees umbes ühe tunni, kui retseptis pole ette nähtud teisiti. Seejärel eemaldatakse linnased veest ja loputatakse viimased suhkrud välja kuumema veega, umbes 77°CLoputamisel kasutatakse meskimise ajal kasutatud veest kuni 1,5 korda rohkem vett. Linnaste loputamine parandab meskimise efektiivsust, mille arvutamise kohta kirjutasin täpsemalt hüdromeetri tutvustuses.

Mitmel erineval temperatuuril toimub meskimine sarnaselt ülevalpool kirjutatule. Ainus erinevus on, et vahepeal muudetakse virde temperatuuri. Seetõttu on otstarbekas mitmel temperatuuril meskimist läbi viia potis, mida saab pliidil mugavalt vahepeal kuumutada. Teine võimalus on lisada kuuma vett, kuid kui vee kogus läheb väga suureks, muutub vee temperatuur kuuma vee lisamisel väga vähe. Kuuma vee lisamise ja temperatuuri kontrollimiseks on abiks siin alumine kalkulaator. Kõige populaarsem meskimise skeem erinevatel temperatuuridel on 40°C-60°C-70°C, kus igal temperatuuril hoitakse virret umbes 30 minutit. Virde suhkrusisaldust mõjutavad kõige rohkem pausid 60 ja 70 kraadi juures. Ka mitmel temperatuuril meskides loputatakse linnased hiljem kuuma veega läbi. 


Linnaste filtreerimine (lautering): Pärast meskimist on vaja linnased virdest eemaldada ning kuuma veega läbi loputada. Filtreerimise lihtsustamiseks on mitu meetodit. 
  • USA's on väga populaarne valmistada meskimise nõu külmakastist, mis hoiab hästi temperatuuri. Kuna Eestis seda eriti ei kasutada, ei hakka siinkohal seda täpsemalt kirjeldama. 
  • BIAB (brew in a bag) meetod, kus linnased asetatakse spetsiaalsesse kotti, mis lisatakse vette. Antud viisil on väga lihtne linnaseid virdest eemaldada ning läbi loputada. 
  • Spetsiaalsed meskimise nõud, millel on topeltpõhi ja kraan, kust virre välja lasta nii, et linnased jäävad anumasse. Pärast virde välja laskimist või selle ajal lisatakse kuuma vett, et kõik suhkrud linnastest kätte saada.
Nii meskimise kui ka linnaste loputamise ajal tuleks virret võimalikult vähe aereerida, seega tuleb vett lisada ettevaatlikult ning rahulikult. 


Kokkuvõtteks:
  • Mõelda välja, kuidas linnaseid filtreerida ja kasutada vastavaid abivahendeid, kõige lihtsam on linnaseid spetsiaalses kotis leotada
  • Otsustada, kas meskida ühel või mitmel temperatuuril
  • Arvutada välja, mis temperatuurile peab vee enne linnaste lisamist kuumutama
  • Linnased lisada vette rahulikult ja pidevalt segades
  • Hoida vee temperatuuri stabiilsena (ühel temperatuuril meskimise puhul)
  • Kuumutada vett vastavalt plaanile (erinevatel temperatuuridel meskimise puhul)
  • Meskimise ajal segada virret, et temperatuur oleks anumas ühtlane
  • Meskimse lõpus linnased loputada kuuma veega
  • Pärast meskimist mõõta hüdromeetriga virde suhkrusisaldus, et arvutada meskimise efektiivsus.

Järgmine samm on virde keetmine ja humalate lisamine, millest kirjutan järgmine kord.

Kasutatud materjalid:

Kalkulaatorid:



No comments:

Post a Comment