Tänu Hansule said seekord kõik pruulid kenasti fotodele jäädvustatud ning loodetavasti saab nii parema ettekujutuse õllede välimustest.
Kuna Red ale kategooriasse jäävaid õllesid oli seekord vähe, siis hiljem hindasime antud stiilist väljapoole jäävaid pruule koos kategoorias 'muud'.
1. Suur Vanker |
2. Piiri Peal |
1. Kristjan - Suur Vanker (ABV 4,7%)
Õlle maitsmisele eelnes pikk ja põhjalik lugu õlle nime päritolust. Klaasis oli õlu tume punane, pruunika varjundiga ning kerelt hägune. Aroom oli magus, linnaseline ning karamelline. Maitse oli kergelt mõrkja, veidi marjane ning hapuka ning värskendav. Irish red ale stiilile omaselt oli õlu nõrgalt karboniseeritud, keha oli kerge ning järelmaitse pigem hapukas.
2. Roland (Kiisa pruulikoda) - Piiri Peal (ABV 4,7%)
Esimest korda tol õhtul kohtasime kergelt purskavat õlut. Ilmselt oli tegemist ülekarboniseeritud õllega ning probleem ilmnes ainult ühel pudelil. Teisest pudelist välja valatud õlu oli selge, punase tooniga ning beežika vahukihiga. Maalähedane aroom pakkus karamelliseid ning magusaid noote. Tasakaalus maitsest võis leida nii mõrkjust, hapukust kui ka kerget magusust. Suus tundus õlu pehme, gaasi oli all keskmise ning järelmaitse hapukas.
3. Punanina |
4. Redis |
3. Hans (Prüülike pruulikoda) - Punanina (ABV 5,7%)
Õlu oli klaasis tume punane, selge ning tagasihoidliku vahuga. Sarnaselt eelmistele pruulidele oli aroomis tunda maguaid karamelliseid noote, kuid lisaks oli omal kohal suhkrused, mesised ning marjased nüansid. Peamiselt hapukas-mõrkjasele maitsele võis tunda maalähedast, murust ning kergelt maguat maitset. Järelmaite oli hapukas-mõrkja, karboniseeritud alla keskmise ning keha pigem kerge.
4. Sulev - Redis (ABV 6,8%)
Pudelit maitsmiseks avades kohtasime tol õhtul teist ülekarbonieerunud õlut. Seekord oli tegemist üpris agresiivse isendiga ning avades toimus vägev purse, mis kattis terve laua ning seinad (jättes laua ääres istujate siluetid selgelt seintele). Seejärel avasime teisest partiist sama õlle ning saime oma degusteerimisega jätkata. Õlu oli selge, punakas-pruuni tooniga ning vaht taandus kiiresti. Aroom oli karamelline ning linnaseline. Maitses oli peamiselt tunda humalate värsket mõrkjust ning veidi magusust. Järelmaitse oli hapukas, gaasi üle keskmise ning keha keskpärane.
5. Wilder Beast |
6. Wilder Beast cherry edition |
5. Erling (E.T. Brewery) - Wilder Beast (7,8%)
Teistest veidi erinevama lähenemisega oli Erlingu red ale. See oli valmistatud 2015 aasta jaanuaris ning ka IBU väärtus 5 oli midagi ebaharilikku. Peale pikka pudelis laagerdumist oli õlu klaasis endiselt kergelt hägune, kergelt pruunika tooniga punane ning tagasihoidliku vahukihiga. Aroom oli väga rikas, tunda võis tamme, värsket mustsõstart, rabarberit, tikrit ning muid marjum jättes üldpildi happeliseks. Maitses tuli esile tugev hapukus marjaste ning happeliste nootidega. Järelmaitse oli kuiv, karboniseeritud oli parajalt ning keha pigem kerge.
6. Erling (E.T. Brewery) - Wilder Beast cherry edition (7,8+%)
Seejärel proovisime eelmise õlle eriversiooni kirsiga. Õlu tundus olevat selgem, värvus sügavpunane ning vahtu vähe. Aroomis tuli oodatult esile kirss, lisaks erinevad marjad, tamm ning värskus. Õlle maitse oli eelmisest marjasem, endiselt hapukas ning ka kirss oli omal kohal. Võrreldes eelneva õllega tundis siin olevat gaasi veidi vähem.
Kategooria 'Muud':
1. Aafrika |
2. B Film |
1. Alar (nanoPruul) - Aafrika (ABV 4,7%)
Stiililt oli õlu amber ale ning nii mõnigi meist oleks selle red ale'de hulka arvanud. Kuna kõik nõus ei olnud, siis jäi õlu kategooriasse 'muud'. Välimuselt oli õlu hägune, punakas-pruuni tooniga ning kerge vahuga. Aroom oli tsitruseline, värske ning karamelline. Ka maitses tuli esile karamell, millele pakkus lisa humalate mõrkjus. Järelmaitse oli hapukas-mõrkjas, gaasi parajalt ning keha keskpärane.
2. Martin - B Film (ABV 6%)
Kui õigesti mäletan, siis tegemist oli Martini esimese all-grain katsetusega. Valmis oli keedetud SMASH tehnikas IPA, kasutades ainult Maris otter linnaseid ning Waimea humalaid. Klaasi valades oli õlu selge, hele kuld-kollane, tagasihoidliku ning heleda vahukihiga. Aroom jäi IPA kohta pigem tagasihoidlikuks, võis tunda kerget värskust ning vihjeid karamellist. Maitse oli natuke ühekülgne, pigem maalähedane, mõrkjas ning värskust oleks võinud rohkem olla. Karboniseeritud oli õlu pigem nõrgalt, järelmaitse oli mõrkjas ning keha kerge.
3. Humalakartlik põllumees |
4. Rabarberi Gose |
3. Jaan - Humalakartlik põllumees (ABV ~7%)
Ilma humalateta valmistatud rabarberi õlu tõotas tulla midagi täiesti teistsugust, arvestades pruulmeistri seniseid katsetusi. Ma täpselt ei saanudki aru, kuidas õllel kangust määrati, aga alla 7% see ilmselt polnud. Klaasis oli õlu punakas, kergelt hägune ning vähese vahuga. Aroom oli magus, puuviljane, suhkrune, kommine ning nätsu meenutav. Maitses tuli esile peamiselt hapukus, koos rabarberi ning marjaste nootidega ning värske mahlasus. Gaasi oli õlles parajalt, järelmaitse marjane ning hapukas ja keha keskpärane. Alkoholi oli õlles tuntavalt ning ma ei imestaks, kui see 7% öeldi kõhutunde põhjal jäädes tagasihoidlikuks, et tarbijaid hirmutada.
4. Roland (Kiisa pruulikoda) - Rabarberi Gose (ABV 6,0%)
Rabarberi lainel jätkasime ka järgmise õllega. Roland oli ühendanud Gose õllestiili ning rabarberid. Õlle värvus oli hele kollane, vahukiht oli pehme ja tagasihoidlik ning klaasis oli õlu kergelt hägune. Aroomis võis tunda hapukust, soolasust, puuvilju ning koriandrit. Maitse oli hapukas-mõrkjas, veidi marjane ning rabarberine. Suus tundus õlu pehme ning siidine. Järelmaitse oli kuiv, karboniseeritud parajalt ning keha pigem kerge.
5. Brown ale |
6. Särtsakas Sisalik |
5. Erling (E.T. Brewery) - Brown ale (6,4%)
Pruulmeistrile omaselt suures 0,75L pudelis oli seekord Brown ale, mis täielikult pidi valmis saama alles septembri kokkutulekuks. Klaasis paistis õlu pigem hägune, tume pruuni tooniga ning vähese vahuga. Aroom oli puine, hapukas, tammene, maalähedane, suitsune ning röstine. Kuna õlle lõpptihedus oli 1.002, siis oli maitse kuivapoolne ning hapukas, mida täiendasid marjased ning puised noodid. Järelmaitse oli hapukas, gaasi alla keskmise ning keha üle keskmise.
6. Alar (nanoPruul) - Särtsakas Sisalik (ABV 7,1%)
Olin kokkutulekule kaasa võtnud mõne pudeli juunis valmistatud IPA't. Õlu oli selle ajaga kenasti selgeks settinud, värvus tumepunane ning vahukiht oli kohev. Aroomis tuli välja humalate värskus ja tsitruselisus ning lisaks veel linnastest karamell. Maitse oli mõrkjas, kergelt karamelliselt magus ning humalaselt värskendav. Järelmaitse oli magus-mõrkjas, karboniseeritud keskpäraselt ning keha üle keskmise.
7. Plan B |
8. Riggwelter |
7. Erling (E.T. Brewery) - Plan B (ABV 7,5%)
India Pale lager stiilis Plan B õlut oleme varem juba proovinud. Seekord oli Erling kaasa võtnud 3 kuud pudelis seisnud versiooni. Klaasis oli õlu tume punaka tooniga, pisut hägune ning pehme vahuga. Aroom oli linnaseline, humalaselt värske ning intensiivne. Maitses vaheldusid mõrkjus ning hapukus, millele andsid humalad värske varjundi. Õlle järelmaitse oli mõrkjas ning keha keskpärane.
8. Mart S. (Kitseküla pruulikoda) - Riggwelter (ABV 5,7%)
Viimasena maitsesime ning hindasime ühe kommertspruuli, stiililt Brown ale ning päritoluks Inglismaa. Õlu oli selge, sügava tumepunase tooniga ning koheva vahukihiga. Aroomis oli tunda linnaseid, karamelli, kergelt Inglise humalaid ning hapukust. Maitses olid kenasti tasakaalus hapukad, mõrkjad ning magusad toonid, jättes esiplaanile pigem linnased. Järelmaitse oli hapukas, keha keskpärane ning gaasi oli parajalt.
Pärast kokku 14 pruuli maitsmist oli suveõhtu muutunud jahedaks. Meie võõrustaja Sulev oli sauna juba sooja pannud, kuid enne vabakavaga alustamist tegime toas kiired kokkuvõtted ning autasustasime parimaid.
Esmalt Red eilide hindamise tulemused ning lõplik paremusjärjestus:
Seejärel ülejäänud õllede hindamistulemused, mis olid väga varieeruvad seinast-seina stiilide vaheldumisi maitsmise tõttu:
Purskav õlu oli kõige ohtlikum meie hinnetelehtedele kõik muu sai kergelt puhtaks. |
Pärast ametlikuma osa lõppu jätkus õlleteemaline vestlus lauataga ning saunas. Lisaks oli meie käsutuses ka paar päeva varem valminud jacuzzi.
Toreda õhtu lõpetas grupiviisiline taksosõit (mikrobussiga)linna, kus liinibussi kombel tehti peatusi igaühe koduukse ees.